Index              
 
Athletics  
 
Mens Championships  
 
Click on underlined Athletes to access photograph and career highlights  
 
  Javelin   Pole Vault   Decathlon  
             
1960 Olympics Tsibulenko URS Bragg USA Johnson R. USA
1962 European Lusis URS Nikula FIN Kuznetzov URS
1962 Commonwealth Mitchell AUS Bickle AUS    
1964 Olympics Nevala FIN Hansen USA Holdorf FDR
1966 European Lusis URS Nordwig DDR Von Moltke FDR
1966 Commonwealth Fitzsimons GBR Bickle AUS Williams NZL
1968 Olympics Lusis URS Seagren USA Toomey USA
1969 European Lusis URS Nordwig DDR Kirst DDR
1970 Commonwealth Travis GBR Bull GBR Smith GBR
1971 European Lusis URS Nordwig DDR Kirst DDR
1972 Olympics Wolferman FDR Nordwig DDR Avilov URS
1974 European Siitonen FIN Kishkun URS Skowronek POL
1974 Commonwealth Clover GBR Baird AUS Bull GBR
1976 Olympics Nemeth HUN Slusarski POL Jenner USA
1978 European Wessing FDR Trofimenko URS Grebenyuk URS
1978 Commonwealth Olsen CAN Simpson CAN Thompson GBR
1980 Olympics Kula URS Kozakiewicz POL Thompson GBR
1982 European Hohn DDR Krupskiy URS Thompson GBR
1982 Commonwealth O`Rourke NZL Boyd AUS Thompson GBR
1983 World Michel DDR Bubka URS Thompson GBR
1984 Olympics Haerkonen FIN Quinon FRA Thompson GBR
1986 Commonwealth Otley GBR Ashurst GBR Thompson GBR
1986 European Tafelmeier FDR Bubka URS Thompson GBR
1987 World Raty FIN Bubka URS Voss DDR
1988 Olympics Korjus FIN Bubka URS Schenke DDR
1990 Commonwealth Backley GBR Arkell AUS Smith M. CAN
1990 European Backley GBR Gataulin CIS Plaziat POL
1991 World Kinnunen FIN Bubka CIS O`Brien USA
1992 Olympics Zelezny CZE Tarasov CIS Zmelik CZE
1993 World Zelezny CZE Bubka UKR O`Brien USA
1994 European Backley GBR Gataulin RUS Blondel FRA
1994 Commonwealth Backley GBR Winter GBR Smith M. CAN
1995 World Zelezny CZE Bubka UKR O`Brien USA
1996 Olympics Zelezny CZE Galfione FRA O`Brien USA
1997 World Corbett RSA Bubka UKR Dvorak CZE
1998 European Backley GBR Tarasov RUS Nool EST
1998 Commonwealth Corbett RSA Botha RSA Hames AUS
1999 World Parviainen FIN Tarasov RUS Dvorak CZE
2000 Olympics Zelezny CZE Hysong USA Nool EST
2001 World Zelezny CZE Markov AUS Dvorak CZE
2002 Commonwealth Backley GBR Brits RSA Bernard JAM
2002 European Backley GBR Averbukh ISR Sebrle CZE
2003 World Makarov RUS Gibilisco ITA Pappas USA
2004 Olympics Thorkildsen NOR Mack USA Sebrle CZE
2005 World Varnik EST Blom NED Clay USA
2006 Commonwealth Nieland GBR Hooker AUS Macey GBR
2006 European Thorkildsen NOR Averbukh ISR Sebrle CZE
2007 World Pitkamaki FIN Walker USA Sebrle CZE
2008 Olympics Thorkildsen NOR Hooker AUS Clay USA
2009 World Thorkildsen NOR Hooker AUS Hardee USA
2010 European Thorkildsen NOR Lavillenie FRA Barras FRA
2010 Commonwealth Bannister AUS Hooker AUS Adjetey-Nelson CAN
2011 World De Zordo GER Wojciechowski POL Hardee USA
2012 European Vesely CZE Lavillenie FRA Behrenbruch GER
2012 Olympics Walcott TRI Lavillenie FRA Eaton
USA
2013 World Vesely CZE Holzdeppe GER Eaton USA
2014 Commonwealth Yego KEN Lewis GBR Warner CAN
2014 European Ruuskanen FIN Lavillenie FRA Krauchanka BLR
2015
World
Yego
KEN
Barber
CAN
Eaton
USA
2016
European
Sirmais
LAT
Sobera
POL
Van Der Plaetsen
BEL
2016
Olympics
Rohler
GER
Da Silva
BRA
Eaton
USA