Index              
 
Athletics  
 
Womens Championships  
 
Click on underlined Athletes to access photograph and career highlights  
 
  High Jump   Long Jump   Triple Jump  
             
1960 Olympics Balas ROM Krepkina URS    
1962 European Balas ROM Shchelkanova URS    
1962 Commonwealth Woodhouse AUS Kilborn AUS    
1964 Olympics Balas ROM Rand GBR    
1966 European Chenchik URS Szewinska POL    
1966 Commonwealth Brown AUS Rand GBR    
1968 Olympics Rezkova CZE Viscopoleannu ROM    
1969 European Rezkova CZE Sarna POL    
1970 Commonwealth Brill CAN Sherwood GBR    
1971 European Gusenbauer AUT Mickler FDR    
1972 Olympics Meyfarth FDR Rosendahl FDR    
1974 European Witschas DDR Bruzsenyak HUN    
1974 Commonwealth Lawton GBR Oshihoya NGR    
1976 Olympics Ackermann DDR Voigts DDR    
1978 European Simeoni ITA Bardauskiene URS    
1978 Commonwealth Gibbs AUS Reeve GBR    
1980 Olympics Simeoni ITA Kolpakova URS    
1982 European Meyfarth FDR Ionescu ROM    
1982 Commonwealth Brill CAN Ferguson BAH    
1983 World Bykova URS Dante DDR    
1984 Olympics Meyfarth FDR Stauciu ROM    
1986 Commonwealth Stanton AUS Oladapo GBR    
1986 European Kostadinova BUL Drechsler DDR    
1987 World Kostadinova BUL Joyner-Kersee USA    
1988 Olympics Ritter USA Joyner-Kersee USA    
1990 Commonwealth Murray NZL Flemming AUS    
1990 European Henkel FDR Drechsler DDR    
1991 World Henkel GER Joyner-Kersee USA    
1992 Olympics Henkel GER Drechsler GER    
1993 World Quintero CUB Drechsler GER Biryukova RUS
1994 European Bilac SLO Drechsler GER Biryukova RUS
1994 Commonwealth Inverarity AUS Boegman AUS    
1995 World Kostadinova BUL May ITA Kravets UKR
1996 Olympics Kostadinova BUL Ajunwa NGR Kravets UKR
1997 World Haugland NOR Galkina RUS Kasparkova CZE
1998 European Dinescu ROM Drechsler GER Vasdeki GRE
1998 Commonwealth Storbeck RSA Wise GBR Hansen GBR
1999 World Babakova UKR Montalvo ESP Tsiamita GRE
2000 Olympics Yelesina RUS Drechsler GER Marinova BUL
2001 World Cloete  (Storbeck) RSA May ITA Lebedeva RUS
2002 Commonwealth Cloete  (Storbeck) RSA Goulbourne JAM Hansen GBR
2002 European Berqvist SWE Kotova RUS Hansen GBR
2003 World Cloete  (Storbeck) RSA Barber FRA Lebedeva RUS
2004 Olympics Slesarenko RUS Lebedeva RUS Mbango Etone CMR
2005 World Berqvist SWE Madison
USA Smith T. JAM
2006 Commonwealth Smith  A. RSA Thompson AUS Smith T. JAM
2006 European Hellebaut BEL Kolchanova RUS Lebedeva RUS
2007 World Vlasic CRO Lebedeva RUS Savigne CUB
2008 Olympics Hellebaut BEL Maggi BRA Mbango Etone CMR
2009 World Vlasic CRO Reese USA Savigne CUB
2010 European Vlasic CRO Radevica LAT Saladuha UKR
2010 Commonwealth Forrester CAN Falaiye CAN Smith T. JAM
2011 World Chicherova RUS Reese USA Saladuha UKR
2012 European Beitia ESP Lesueur FRA Saladuha UKR
2012 Olympics Chicherova RUS Reese USA Rypakova KAZ
2013 World Shkolina RUS Reese USA Ibarguen COL
2014 Commonwealth Patterson AUS Brume NGR Williams JAM
2014 European Beitia ESP Lesueur FRA Saladuha UKR
2015
World
Kuchina
RUS
Bartoletta (Madison)
USA
Ibarguen
COL
2016
European
Beitia
ESP
Spanovic
SRB
Mamona
POR
2016
Olympics
Beitia
ESP
Bartoletta (Madison)
USA
Ibarguen
COL