Index              
 
Athletics  
 
Womens Championships  
 
Click on underlined Athletes to access photograph and career highlights  
 
  Javelin   Pole Vault   Pentathlon  
             
1960 Olympics Ozolina URS        
1962 European Ozalina URS     Bystrova URS
1962 Commonwealth Platt GBR        
1964 Olympics Penes ROM     Press I. URS
1966 European Luttge DDR     Tikhomirova URS
1966 Commonwealth Parker AUS        
1968 Olympics Nemeth HUN     Becker FDR
1969 European Ranky HUN     Prokop AUT
1970 Commonwealth Rivers AUS     Peters GBR
1971 European Jaworska POL     Rosendahl FDR
1972 Olympics Fuchs DDR     Peters GBR
1974 European Fuchs DDR     Tkachenko URS
1974 Commonwealth Rivers AUS     Peters GBR
1976 Olympics Fuchs DDR     Siegl DDR
1978 European Fuchs DDR     Papp HUN
1978 Commonwealth Sanderson GBR     Konihowski CAN
1980 Olympics Colon CUB     Tkachenko URS
               
            Heptathlon  
               
1982 European Verouli GRE     Neubert DDR
1982 Commonwealth Howland AUS     Nunn AUS
1983 World Lillak FIN     Neubert DDR
1984 Olympics Sanderson GBR     Nunn AUS
1986 Commonwealth Sanderson GBR     Simpson GBR
1986 European Whitbread GBR     Brehme DDR
1987 World Whitbread GBR     Joyner-Kersee USA
1988 Olympics Felke DDR     Joyner-Kersee USA
1990 Commonwealth Sanderson GBR     Flemming AUS
1990 European Alfranutti FIN     Braun FDR
1991 World Xu CHN     Braun GER
1992 Olympics Renk GER     Joyner-Kersee USA
1993 World Hattestad NOR     Joyner-Kersee USA
1994 European Hattestad NOR     Braun GER
1994 Commonwealth McPaul AUS     Lewis GBR
1995 World Shikolenko BLR     Shouaa SYR
1996 Olympics Rantanen FIN     Shouaa SYR
1997 World Hattestad NOR     Braun GER
1998 European Damaske GER Balakhonova UKR Lewis GBR
1998 Commonwealth McPaul AUS George AUS Lewis GBR
1999 World Tzelili GRE Dragila USA Barber FRA
2000 Olympics Hattestad NOR Dragila USA Lewis GBR
2001 World Menendez CUB Dragila USA Prokhorova RUS
2002 Commonwealth Eve BAH Grigorieva AUS Jamieson AUS
2002 European Manjani GRE Feofanova RUS Kluft SWE
2003 World Manjani GRE Feofanova RUS Kluft SWE
2004 Olympics Menendez CUB Isinbayeva RUS Kluft SWE
2005 World Menendez CUB Isinbayeva RUS Kluft SWE
2006 Commonwealth Viljoen RSA Howe AUS Sotherton GBR
2006 European Nerius GER Isinbayeva RUS Kluft SWE
2007 World Spotakova CZE Isinbayeva RUS Kluft SWE
2008 Olympics Spotakova CZE Isinbayeva RUS Dobrynska UKR
2009 World Nerius GER Rogowska POL Ennis GBR
2010 European Stahl GER Feofanova RUS Ennis GBR
2010 Commonwealth Viljoen RSA Boyd AUS Hazel GBR
2011 World Abakumova RUS Murer BRA Ennis *
GBR
2012 European Rebryk UKR Piacnikova CZE Nana Djimou FRA
2012 Olympics Spotakova CZE Suhr USA Ennis GBR
2013 World Obergfoll GER Isinbayeva RUS Melnichenko UKR
2014 Commonwealth Mickle AUS Boyd AUS Theisen-Eaton CAN
2014 European Spotakova CZE Sidorova RUS Nana Djimou FRA
2015
World
Molitor
GER
Silva
CUB
Ennis-Hill
GBR
2016
European
Khaladovich
BLR
Stefanidi
GRE
Vetter
NED
2016
Olympics
Kolak
CRO
Stefanidi
GRE
Thiam
BEL














* awarded after drug disqualification