Index                  
 
Athletics  
 
Indoor  - Women  
 
Click on underlined Athletes to access photograph and career highlights  
 
  Pole Vault   Shot   Pentathlon   4 x 400 Metres Relay  
                 
1966 European     Gummel DDR      
1967 European     Chizhova URS      
1968 European     Chizhova URS      
1969 European     Lange DDR      
1970 European     Chizhova URS   France  
1971 European     Chizhova URS   Soviet Union  
1972 European     Chizhova URS   West Germany  
1973 European     Fibingerova CZE   West Germany  
1974 European     Fibingerova CZE   Sweden  
1975 European     Adam DDR   Soviet Union  
1976 European     Kristova BUL      
1977 European     Fibingerova CZE      
1978 European     Fibingerova CZE      
1979 European     Slupianek DDR      
1980 European     Fibingerova CZE      
1981 European     Slupianek DDR      
1982 European     Veselinova BUL      
1983 European     Fibingerova CZE      
1984 European     Fibingerova CZE      
1985 European     Fibingerova CZE      
1985 World     Lisovskaya URS      
1986 European     Losch FDR      
1987 European     Akhrimenko URS      
1987 World     Lisovskaya URS      
1988 European     Losch FDR      
1989 European     Storp FDR      
1989 World     Losch FDR      
1990 European     Losch FDR      
1991 World     Xinmei CHN   Germany  
1992 European     Lisovskaya CIS Nastase ROM    
1993 World     Krivelyova RUS Belova RUS Jamaica  
1994 European     Kumbernuss GER Turchinskaya RUS    
1995 World     Peleshenko RUS Moskalets RUS Russia  
1996 European Flosadottir ISL Kumbernuss GER Lebedyenko RUS    
1997 World Dragila USA Pavlysh RUS Braun GER Russia  
1998 European Balakhonova RUS Korzhanenko RUS Wlodarczyk POL    
1999 World Ryshich GER Korzhanenko RUS Nathan USA Russia  
2000 European Hamackova CZE Peleshenko RUS Ertl GER Russia  
2001 World Hamackova CZE Peleshenko RUS Sazanovich RUS Russia  
2002 European Feofanova RUS Pavlysh UKR Prokhorova RUS Belarus  
2003 World Feofanova RUS Korzhanenko RUS Kluft SWE Russia  
2004 World Isinbayeva RUS Pavlysh UKR Gomes POR Russia  
2005 European Isinbayeva RUS Ostapchuk BLR Kluft SWE Russia  
2006 World Isinbayeva RUS Khoroneko BLR Lyudmila RUS Russia  
2007 European Feofanova RUS Legnante ITA Kluft SWE Belarus  
2008 World Isinbayeva RUS Vili NZL Hellebaut BEL Russia  
2009 European Golubchikova RUS Lammert GER Bogdanova RUS Russia  
2010 World Murer BRA Ostapchuk BLR Ennis GBR USA  
2011 European Rogowska POL Avdeyeva RUS Nana Djimou FRA Russia  
2012 World Isinbayeva RUS Adams  (Vili) NZL Dobrynska UKR Great Britain  
2013 European Bleasdale GBR Schwanitz GER Nana Djimou FRA Great Britain  
2014 World Silva CUB Adams  (Vili) NZL Broersen NED USA  
2015 European Sidorova RUS Marton HUN Johnson-Thompson GBR France  
2016
World
Suhr
USA
Carter
USA
Theisen-Eaton
CAN
USA

2017
European
Stefanidi
GRE
Marton
HUN
Thiam
BEL
Poland