Index        
     
Badminton - Doubles  
     
     
     
    Mens Doubles Womens Doubles Mixed Doubles
         
1966 Commonwealth Huang (MAS) / Cheng Hoe (MAS) Horton (GBR) / Smith (GBR) Mills (GBR) / Bairstow (GBR)
1968 European Eddy (GBR) / Powell (GBR) Boxall (GBR) / Whetnall (GBR) Hasegawa (JPN) / Yamanaka (JPN)
1970 European Hansen (DEN) / Walsoe (DEN) Boxall (GBR) / Whetnall (GBR) Eddy (GBR) / Whetnall (GBR)
1970 Commonwealth Boon Bee (MAS) / Gunalam (MAS) Boxall (GBR) / Whetnall (GBR) Talbot (GBR) / Whetnall (GBR)
1972 European Braun (FDR) / Maywald (FDR) Gilks (GBR) / Hashman (GBR) Talbot (GBR) / Gilks (GBR)
1974 European Braun (FDR) / Maywald (FDR) Beck (GBR) / Gilks (GBR) Talbot (GBR) / Gilks (GBR)
1974 Commonwealth Talbot (GBR) / Stuart (GBR) Beck (GBR) / Gilks (GBR) Talbot (GBR) / Gilks (GBR)
1976 European Stevens (GBR) / Tredgett (GBR) Gilks (GBR) / Whetnall (GBR) Talbot (GBR) / Gilks (GBR)
1977 World Tjun (INA) / Wahjudi (INA) Toganoo (JPN) / Ueno (JPN) Skovgaard (DEN) / Koppen (DEN)
1978 European Stevens (GBR) / Tredgett (GBR) Perry (GBR) / Statt (GBR) Tredgett (GBR) / Perry (GBR)
1978 Commonwealth Stevens (GBR) / Tredgett (GBR) Perry (GBR) / Statt (GBR) Tredgett (GBR) / Perry (GBR)
1980 European Karlsson (SWE) / Nordin (SWE) Perry (GBR) / Webster (GBR) Tredgett (GBR) / Perry (GBR)
1980 World Chandra (INA) / Hadinata (INA) Perry (GBR) / Webster (GBR) Hadinata (INA) / Wiguno (INA)
1982 European Karlsson (SWE) / Kihlstrom (SWE) Clark (GBR) / Gilks (GBR) Dew (GBR) / Gilks (GBR)
1982 Commonwealth Sidek R. (MAS) / Teong Ong (MAS) Backhouse (CAN) / Falardeau (CAN) Dew (GBR) / Chapman (GBR)
1983 World Cup Boo Jong (KOR) / Moon Soo (KOR) Li Lingwei (CHN) / Han Aiping (CHN) Dew (GBR) / Gilks (GBR)
1983 World Fladberg (DEN) / Helledie (DEN) Lin Ying (CHN) / Wu Dixi (CHN) Kihlstrom (SWE) / Perry (GBR)
1984 European Dew (GBR) / Tredgett (GBR) Chapman (GBR) / Clark (GBR) Dew (GBR) / Gilks (GBR)
1984 World Cup Swee King (INA) / Kartono (INA) Lin Ying (CHN) / Wu Dixi (CHN) Kihlstrom (SWE) / Perry (GBR)
1985 World Boo Jong (KOR) / Moon Soo (KOR) Li Lingwei (CHN) / Han Aiping (CHN) Joo Bong (KOR) / Sang Hee (KOR)
1985 World Cup Swee King (INA) / Kartono (INA) Lin Ying (CHN) / Wu Dixi (CHN) Hadinata (INA) / Lie (INA)
1986 European Fladberg (DEN) / Helledie (DEN) Clark (GBR) / Gowers (GBR) Dew (GBR) / Gilks (GBR)
1986 Commonwealth Gilliland (GBR) / Travers (GBR) Clark (GBR) / Gowers (GBR) Scandolera (AUS) / Tucker (AUS)
1986 World Cup Swee King (INA) / Ertanto (INA) Li Lingwei (CHN) / Han Aiping (CHN) Hartono (INA) / Fajirn (INA)
1986 World Grand Prix Sidek J. (MAS) / Sidek R. (MAS) Hye Young (KOR) / Myung Hee (KOR) Tier (GBR) / Gowers (GBR)
1987 World Li Yongbo (CHN) Tian Bingyi (CHN) Lin Ying (CHN) / Guan Weizhen (CHN) Wang Pengren (CHN) / Shi Fangjing (CHN)
1987 World Cup Boo Jong (KOR) / Moon Soo (KOR) Li Lingwei (CHN) / Han Aiping (CHN) Wang Pengren (CHN) / Shi Fangjing (CHN)
1987 World Grand Prix Li Yongbo (CHN) / Tian Bingyi (CHN) Lin Ying (CHN) / Guan Weizhen (CHN) Karlsson (SWE) / Bengtsson (SWE)
1988 European Kjeldsen (DEN) / Nierhoff (DEN) Kjaer (DEN) / Nielsen (DEN) Fladberg (DEN) / Clark (GBR)
1988 World Cup Li Yongbo (CHN) Tian Bingyi (CHN) Lin Ying (CHN) / Guan Weizhen (CHN) Wang Pengren (CHN) / Shi Fangjing (CHN)
1988 World Grand Prix Sidek J. (MAS) / Sidek R. (MAS) Lin Ying (CHN) / Guan Weizhen (CHN) Wang Pengren (CHN) / Shi Fangjing (CHN)
1989 World Li Yongbo (CHN) Tian Bingyi (CHN) Lin Ying (CHN) / Guan Weizhen (CHN) Joo Bong (KOR) / Myung Hee (KOR)
1989 World Cup Boo Jong (KOR) / Moon Soo (KOR) Lin Ying (CHN) / Guan Weizhen (CHN) Joo Bong (KOR) / Myung Hee (KOR)
1989 World Grand Prix Sidek J. (MAS) / Sidek R. (MAS) Tendean (INA) Sulustianingsih (INA) Hartono (INA) / Verawaty (INA)
1990 European Paulsen (DEN) / Swarrer (DEN) Kjaer (DEN) / Nielsen (DEN) Holst-Christensen (DEN) / Mogensen (DEN)
1990 Commonwealth Sidek J. (MAS) / Sidek R. (MAS) Sankey (GBR) / Smith (GBR) Chi Choi (HKG) / Chan (HKG)
1990 World Cup Sidek J. (MAS) / Sidek R. (MAS) Yao Fen (CHN) / Lai Caiqin (CHN) Gunawan (INA) / Tendean (INA)
1990 World Grand Prix Gunawan (INA) / Hartono (INA) Tendean (INA) Sulustianingsih (INA) Lund (DEN) / Dupont (DEN)
1991 World Boo Jong (KOR) / Moon Soo (KOR) Guan Weizhen (CHN) / Nong Qunhua (CHN) Joo Bong (KOR) / Myung Hee (KOR)
1991 World Cup Sidek J. (MAS) / Sidek R. (MAS) So Young (KOR) / Hye Young (KOR) Gunawan (INA) / Tendean (INA)
1991 World Grand Prix Sidek J. (MAS) / Sidek R. (MAS) Hye Young (KOR) / Myung Hee (KOR) Lund (DEN) / Dupont (DEN)
1992 European Holst-Christensen (DEN) / Lund (DEN) Xiao Qing (SWE) / Magnusson (SWE) Lund (DEN) / Dupont (DEN)
1992 World Cup Soo Kit (MAS) / Beng Kiang (MAS) Yao Fen (CHN) / Lin Yan Fen (CHN) Gunawan (INA) / Tendean (INA)
1992 World Grand Prix Mainaky (INA) / Subagja (INA) Yao Fen (CHN) / Lin Yan Fen (CHN) Lund (DEN) / Dupont (DEN)
1992 Olympics Boo Jong (KOR) / Moon Soo (KOR) So Young (KOR) / Hye Young (KOR)
1993 World Gunawan (INA) /  Subagja (INA) Nong Qunhua (CHN) / Zhou Lei (CHN) Lund (DEN) / Bengtsson (SWE)
1993 World Cup Mainaky (INA) / Subagja (INA) Lim Xiaoqing (SWE) / Magnusson (SWE) Axelsson (SWE) / Gowers (GBR)
1993 World Grand Prix Gunawan (INA) / Suprianti (INA) Finarsih (INA) / Tampi (INA) Lund (DEN) / Bengtsson (SWE)
1994 European Archer (GBR) / Hunt (GBR) Lim Xiaoqing (SWE) / Magnusson (SWE) Sogaard (DEN) / Bengtsson (SWE)
1994 Commonwealth Soo Kit (MAS) / Ewe Hock (MAS) Muggeridge (GBR) / Wright (GBR) Hunt (GBR) / Clark (GBR)
1994 World Cup Soo Kit (MAS) / Beng Kiang (MAS) Finarsih (INA) / Tampi (INA) Lund (DEN) / Bengtsson (SWE)
1994 World Grand Prix Mainaky (INA) / Subagja (INA) Ge Fei (CHN) / Gu Jun (CHN) Lund (DEN) / Thomsen (DEN)
1995 World Mainaky (INA) / Subagja (INA) Young Ah (KOR) / Hye Ock (KOR) Lund (DEN) / Thomsen (DEN)
1995 World Cup Mainaky (INA) / Subagja (INA) Finarsih (INA) / Tampi (INA) Trikus (INA) / Timur (INA)
1995 World Grand Prix Soo Kit (MAS) / Kim Hock (MAS) Ge Fei (CHN) / Gu Jun (CHN) Heryanto (INA) / Timur (INA)
1996 European Holst-Christensen (DEN) / Lund (DEN) Sturr-Lauridsen (DEN) / Thomsen (DEN) Sogaard (DEN) / Olsen (DEN)
1996 World Cup Antonius (INA) / Kantono (INA) Ge Fei (CHN) / Gu Jun (CHN) Sandiarto (INA) / Timur (INA)
1996 World Grand Prix Mainaky (INA) / Subagja (INA) Ge Fei (CHN) / Gu Jun (CHN) Sogaard (DEN) / Olsen (DEN)
1996 Olympics Mainaky (INA) / Subagja (INA) Ge Fei (CHN) / Gu Jun (CHN) Ding Moon (KOR) / Young Ah (KOR)
1997 World Sigit (INA) / Wijaya (INA) Ge Fei (CHN) / Gu Jun (CHN) Liu Yong (CHN) / Ge Fei (CHN)
1997 World Cup Mainaky (INA) / Subagja (INA) Ge Fei (CHN) / Gu Jun (CHN) Liu Yong (CHN) / Ge Fei (CHN)
1997 World Grand Prix Sigit (INA) / Wijaya (INA) Ge Fei (CHN) / Gu Jun (CHN) Liu Yong (CHN) / Ge Fei (CHN)
1998 European Sogaard (DEN) / Olsen (DEN) Olsen (DEN) / Thomsen (DEN) Sogaard (DEN) / Olsen (DEN)
1998 Commonwealth Tan Fooh (MAS) / Was Wah (MAS) Goode (GBR) / Kellogg (GBR) Archer (GBR) / Goode (GBR)
1999 World Grand Prix Antonius (INA) / Kantono (INA) Ge Fei (CHN) / Gu Jun (CHN) Dong Moon (KOR) / Kyung Min (KOR)
1999 World Tae Kwon (KOR) / Dong Moon (KOR) Ge Fei (CHN) / Gu Jun (CHN) Dong Moon (KOR) / Kyung Min (KOR)
2000 World Grand Prix Gunawan (INA) / Wijaya (INA) Ge Fei (CHN) / Gu Jun (CHN) Dong Moon (KOR) / Kyung Min (KOR)
2000 European Eriksen (DEN) / Larsen (DEN) Goode (GBR) / Kellogg (GBR) Sogaard (DEN) / Olsen (DEN)
2000 Olympics Gunawan (INA) / Wijaya (INA) Ge Fei (CHN) / Gu Jun (CHN) Zhang Jun (CHN) / Gao Ling (CHN)
2001 World Grand Prix Gunawan (INA) / Wijaya (INA) Huang Nanyan (CHN) / Yang Wei (CHN) Eriksen (DEN) / Schjoldager (DEN)
2001 World Haryanto (INA) / Gunawan (INA) Gao Ling (CHN) / Huang Sui (CHN) Zhang Jun (CHN) / Gao Ling (CHN)
2002 Commonwealth Chew (MAS) / Chan (MAS) Ang (MAS) / Lim (MAS) Archer (GBR) / Goode (GBR)
2002 European Eriksen (DEN) / Hansen (DEN) Bramsen (DEN) / Jorgensen (DEN) Eriksen (DEN) / Schjoldager (DEN)
2003 World Paaske (DEN) / Rasmussen (DEN) Gao Ling (CHN) / Huang Sui (CHN) Dong Moon (KOR) / Kyung Min (KOR)
2004 European Eriksen (DEN) / Lundgaard (DEN) Audina (NED) / Bruil (NED) Robertson (GBR) / Emms (GBR)
2004 Olympics Tae Kwon (KOR) / Dong Moon (KOR) Jiewen Zhang (CHN) / Wei Yang (CHN) Zhang Jun (CHN) / Gao Ling (CHN)
2005 World Gunawan (USA) / Bach (USA) Jiewen Zhang (CHN) / Wei Yang (CHN) Widianto (INA) / Natsir (INA)
2006 Commonwealth Chan (MAS) / Koo (MAS) Chin (MAS) / Wong (MAS) Robertson (GBR) / Emms (GBR)
2006 European Eriksen (DEN) / Hansen (DEN) Emms (GBR) / Kellogg (GBR) Laybourn (DEN) / Juhl (DEN)
2006 World Fu Haifeng (CHN) / Cai Yun (CHN) Gao Ling (CHN) / Huang Sui (CHN) Robertson (GBR) / Emms (GBR)
2007 World Kido (INA) / Setiawan (INA) Jiewen Zhang (CHN) / Wei Yang (CHN) Widianto (INA) / Natsir (INA)
2008 European Paaske (DEN) / Rasmussen (DEN) Juhl (DEN) / Kristiansen (DEN) Clark (GBR) / Kellogg (GBR)
2008 Olympics Kido (INA) / Setiawan (INA) Du Jing (CHN) / Yu Yang (CHN) Lee H.J. (KOR) / Lee Y.D. (KOR)
2009 World Fu Haifeng (CHN) / Cai Yun (CHN) Yawen Zhang (CHN) / Zhao Tingting (CHN) Laybourn (DEN) / Rytter-Juhl (DEN)
2010 European Paaske (DEN) / Rasmussen (DEN) Sorokina (RUS) / Vislova (RUS) Laybourn (DEN) / Rytter-Juhl (DEN)
2010 World Fu Haifeng (CHN) / Cai Yun (CHN) Du Jing (CHN) / Yu Yang (CHN) Bo Zheng (CHN) / Jin Ma (CHN)
2010 Commonwealth Koo (MAS) / Tan (MAS) Gutta (IND) / Machimanda (IND) Koo (MAS) / Chin (MAS)
2011 World Fu Haifeng (CHN) / Cai Yun (CHN) Wang Xiaoli (CHN) / Yu Yang (CHN) Zhang Nan (CHN) / Zhao Yunlei (CHN)
2012 European Boe (DEN) / Morgensen (DEN) Pedersen (DEN) / Rytter Juhl (DEN) Mateusiak (POL) / Zieba (POL)
2012 Olympics Fu Haifeng (CHN) / Cai Yun (CHN) Tian Qing (CHN) / Zhao Yunlei (CHN) Zhang Nan (CHN) / Zhao Yunlei (CHN)
2013 World Ashan (INA) / Setiawan (INA) Wang Xiaoli (CHN) / Yu Yang (CHN) Ahmad (INA) / Natsir (INA)
2014 European Ivanov (RUS) / Sozonov (RUS) Pedersen (DEN) / Rytter Juhl (DEN) Nielsen (DEN) / Pedersen (DEN)
2014 World Ko (KOR) / Shin (KOR) Tian Qing (CHN) / Zhao Yunlei (CHN) Zhang Nan (CHN) / Zhao Yunlei (CHN)
2015 World Ashan (INA) / Setiawan (INA) Tian Qing (CHN) / Zhao Yunlei (CHN) Zhang Nan (CHN) / Zhao Yunlei (CHN)
2016
European
Conrad-Peterson  (DEN) / Kolding  (DEN)
Pedersen  (DEN) / Rytter Juhl  (DEN)
Nielsen  (DEN) / Pedersen  (DEN)
2016
Olympics
Fu Haifeng (CHN) / Nan Zhang (CHN)
Matsutomo (JPN) / Takahashi (JPN)
Ahmad (INA) / Natsir (INA)
2017
European
Boe  (DEN) / Morgensen  (DEN)
Pedersen  (DEN) / Rytter Juhl  (DEN)
Adcock  (GBR) / Adcock  (GBR)