Index              
   
Canoe-Kayak  
   
Canoe - Kayak   Flatwater  
     
         
Men - K1 200 Metres   500 Metres   1000 Metres  
         
1960 Olympics         Hansen DEN
1961 European     Vernescu ROM Von Gerber SWE
1963 European     Vernescu ROM Hansen DEN
1963 World     Vernescu ROM Hansen DEN
1964 Olympics         Peterson SWE
1965 European     Vernescu ROM Hansen DEN
1966 World     Vernescu ROM Shaporenko URS
1967 European     Vernescu ROM Shaporenko URS
1968 Olympics         Hesz Hun
1969 European     Thischenko URS Shaporenko URS
1970 World     Thischenko URS Shaporenko URS
1971 World     Hohol URS Sledziewicz POL
1972 Olympics         Shaporenko URS
1973 World     Csapo HUN Csapo HUN
1974 World     Diba ROM Csapo HUN
1975 World     Csapo HUN Perri ITA
            Sledziewicz POL
1976 Olympics     Diba ROM Helm DDR
1977 World     Diba ROM Diba ROM
1978 World     Diba ROM Helm DDR
1979 World     Parfenovich URS Helm DDR
1980 Olympics     Parfenovich URS Helm DDR
1981 World     Parfenovich URS Helm DDR
1982 World     Parfenovich URS Helm DDR
1983 World     Parfenovich URS Helm DDR
1984 Olympics     Ferguson NZL Thompson NZL
1985 World     Stahle DDR Csipes HUN
1986 World     West GBR West GBR
1987 World     MacDonald NZL Barton USA
1988 Olympics     Gyulay HUN Barton USA
1989 World     Hunter AUS Gyulay HUN
1990 World     Kalesnik URS Holmann NOR
1991 World     Crichlow CAN Holmann NOR
1992 Olympics     Kolehmainen FIN Robinson AUS
1993 World     Kolehmainen FIN Holmann NOR
1994 World Kalesnik BLR Borhi HUN Robinson AUS
1995 World Markiewicz POL Markiewicz POL Holmann NOR
1996 Olympics     Rossi ITA Holmann NOR
1997 European Fehervari HUN Storcz HUN Storcz HUN
1997 World Fehervari HUN Storcz HUN Storcz HUN
1998 World Kolganov ISR Verecki HUN Liwowski GER
1999 European Kolganov ISR Merkov BUL Verecki HUN
1999 World Kolganov ISR Verecki HUN Liwowski GER
2000 European Duonela LTU Verecki HUN Kolganov ISR
2000 Olympics     Holmann NOR Holmann NOR
2001 European Rauhe GER Verecki HUN Liwowski GER
2001 World Rauhe GER Verecki HUN Amir-Tahmasseb FRA
2002 European Rauhe GER Verecki HUN Brabants GBR
2002 World Rauhe GER Baggaley AUS Veras-Larsen NOR
2003 World Rauhe GER Baggaley AUS Fouhy NZL
2004 European Rauhe GER Verecki HUN Veras-Larsen NOR
2004 Olympics     Van Koeverden CAN Veras-Larsen NOR
2005 European Perez Rial ESP Verecki HUN Veras-Larsen NOR
2005 World Perez Rial ESP Baggaley AUS Veras-Larsen NOR
2006 European Rauhe GER Benko HUN Brabants GBR
2006 World Rauhe GER Twardowski POL Oscarsson SWE
2007 European Ems GER Brabants GBR Veras-Larsen NOR
2007 World Ems GER Van Koeverden CAN Brabants GBR
2008 European Vaicikonis LTU Bleibach DEN Brabants GBR
2008 Olympics     Wallace AUS Brabants GBR
2009 European Kharytonov UKR Gustafsson SWE Hoff GER
2009 World Rauhe GER Rauhe GER Hoff GER
2010 European McKeever GBR Szalai HUN Hoff GER
2010 World McKeever GBR Gustafsson SWE Hoff GER
2011 European Siemionowski POL Postrygay RUS Hoff GER
2011 World Siemionowski POL Twardowski POL Van Koeverden CAN
2012 European Serban ROM Gustafsson SWE Hoff GER
2012 Olympics McKeever GBR
  Veras-Larsen NOR
2013 European Ostrom SWE Poulsen DEN Poulsen DEN
2013 World Ostrom SWE Liebscher GER Hoff GER
2014 European Liebscher GER Liebscher GER Yurenia BLR
2014 World De Jonge CAN Poulsen DEN Dostal CZE
2015 European Dragosavljevic SRB Poulsen DEN Hoff GER
2015
World
De Jonge
CAN
Poulsen
DEN
Poulsen
DEN
2016
European
Heath
GBR
Liebscher
GER
Pimenta
POR
2016
Olympics
Heath
GBR


Walz
ESP
2017
European
Heath
GBR
Zavrel
CZE
Pimenta
POR
2017
World
Heath
GBR
Dostal
CZE
Liebscher
GER
2018
European
Garrote
ESP
Dostal
CZE
Pimenta
POR
2018
World
Garotte
ESP
Dostal
CZE
Pimenta
POR
Garrote