Index              
   
Canoe-Kayak  
   
Canoe - Kayak   Flatwater  
     
         
Men - K2 200 Metres   500 Metres   1000 Metres  
       
1960 Olympics         Fredriksson / Sjodelius SWE
1961 European     Artimov / Contolenco ROM Szollosi / Fabian HUN
1963 European     Nicoara / Ivanov ROM Nicoara / Ivanov ROM
1963 World     Nicoara / Ivanov ROM Nicoara / Ivanov ROM
1964 Olympics         Utterberg / Sjodelius SWE
1965 European     Nicoara / Ivanov ROM Nicoara / Ivanov ROM
1966 World     Vernescu / Sciotnic ROM Shaparenko / Stechenko URS
1967 European     Obratzhev / Karyuchin URS Vernescu / Sciotnic ROM
1968 Olympics         Shaporenko / Morozov URS
1969 European     Vernescu / Sciotnic ROM Shaporenko / Morozov URS
1970 World     Andersson / Peterson SWE Pfaff / Seibold AUT
1971 World     Andersson / Peterson SWE Kurth / Slatnow DDR
1972 Olympics         Gorbachev / Kratasyuk URS
1973 World     Hohol / Gresta URS Deme / Ratkai HUN
1974 World     Oborski / Sledziewski POL Bako / Szabo HUN
1975 World     Ostapkovich / Vorobiev URS Rummel / Slatnow DDR
1976 Olympics     Mattern / Olbricht DDR Nagorny / Romanovsky URS
1977 World     Mattern / Olbricht DDR Bako / Szabo HUN
1978 World     Helm / Olbricht DDR Tainikov / Chekhray URS
1979 World     Parfenovich / Chukhray URS Rasmussen / Soyland NOR
1980 Olympics     Parfenovich / Chukhray URS Parfenovich / Chukhray URS
1981 World     Parfenovich / Souperata URS Parfenovich / Souperata URS
1982 World     Parfenovich / Souperata URS Parfenovich / Souperata URS
1983 World     Fischer / Wohllebe DDR Fischer / Wohllebe DDR
1984 Olympics     Ferguson / MacDonald NZL Fisher / Morris CAN
1985 World     Ferguson / MacDonald NZL Boccara / Boucherit FRA
1986 World     Pfrang / Scholl FDR Stoian / Velea ROM
1987 World     Csipes / Fidel HUN Ferguson / MacDonald NZL
1988 Olympics     Ferguson / MacDonald NZL Barton / Bellingham USA
1989 World     Bluhm / Gutsche DDR Bluhm / Gutsche DDR
1990 World     Kalesnik / Tichtchenko URS Bluhm / Gutsche DDR
1991 World     Roman / Sanchez ESP Bluhm / Gutsche GER
1992 Olympics     Bluhm / Gutsche GER Bluhm / Gutsche GER
1993 World     Bluhm / Gutsche GER Bluhm / Gutsche GER
1994 World Freimut / Wysocki POL Bluhm / Gutsche GER Staal / Nielsen DEN
1995 World Jorgensen / Mooney USA Bonomi / Scarpa ITA Rossi / Scarpa ITA
1996 Olympics     Bluhm / Gutsche GER Rossi / Scarpa ITA
1997 European Fehervari / Hegedus HUN Bonomi / Negri ITA Rossi / Negri ITA
1997 World Fehervari / Hegedus HUN Trimm / Collins AUS Rossi / Negri ITA
1998 World Fehervari / Hegedus HUN Riszdorfer / Baca SVK Rossi / Negri ITA
1999 European Twardowski / Wysocki POL Riszdorfer / Baca SVK Riszdorfer / Baca SVK
1999 World Fehervari / Hegedus HUN Twardowski / Wysocki POL Riszdorfer / Baca SVK
2000 European Saichenko / Luchnik UKR Rauhe / Wieskoetter GER Veras-Larsen / Fjeldheim NOR
2000 Olympics     Kammerer / Storcz HUN Rossi / Bonomi ITA
2001 European Rauhe / Wieskoetter GER Rauhe / Wieskoetter GER Veras-Larsen / Fjeldheim NOR
2001 World Dounela / Balciunas LTU Rauhe / Wieskoetter GER Veras-Larsen / Fjeldheim NOR
2002 European Fehervari / Hegedus HUN Rauhe / Wieskoetter GER Oskarsson / Nilsson SWE
2002 World Dounela / Balciunas LTU Rauhe / Wieskoetter GER Oskarsson / Nilsson SWE
2003 World Dounela / Balciunas LTU Rauhe / Wieskoetter GER Oskarsson / Nilsson SWE
2004 European Dounela / Balciunas LTU Rauhe / Wieskoetter GER Veras-Larsen / Fjeldheim NOR
2004 Olympics     Rauhe / Wieskoetter GER Oskarsson / Nilsson SWE
2005 European Twardowski / Wysocki POL Rauhe / Wieskoetter GER Anghel / Sevici ROM
2005 World Zoric / Filipovic SCG Rauhe / Wieskoetter GER Kokeny / Kucsera HUN
2006 European Rauhe / Wieskoetter GER Rauhe / Wieskoetter GER Kammerer / Kucsera HUN
2006 World Rauhe / Wieskoetter GER Rauhe / Wieskoetter GER Kammerer / Kucsera HUN
2007 European Piatrushenko / Makhnev BLR Rauhe / Wieskoetter GER Kammerer / Kucsera HUN
2007 World Piatrushenko / Makhnev BLR Rauhe / Wieskoetter GER Carre / Colin FRA
2008 European Piatrushenko / Makhnev BLR Rauhe / Wieskoetter GER Knudsen / Poulsen DEN
2008 Olympics     Craviotto / Perez ESP Hollstein / Ihle GER
2009 European Craviotto / Perez ESP Piatrushenko / Makhnev BLR Veras-Larsen / Norenberg NOR
2009 World Piatrushenko / Makhnev BLR Piatrushenko / Makhnev BLR Merchan / Cosgaya ESP
2010 European Heath / Schofield GBR Piatrushenko / Makhnev BLR Hollstein / Ihle GER
2010 World Hybois / Jouve FRA Piatrushenko / Makhnev BLR Hollstein / Ihle GER
2011 European Heath / Schofield GBR Piatrushenko / Makhnev BLR Hollstein / Ihle GER
2011 World Hybois / Jouve FRA Toth / Kulifai HUN Vlcek / Gelle SVK
2012 European Heath / Schofield GBR Hybois / Jouve FRA Dombi / Kokeny HUN
2012 Olympics Postrigay / Dyachenko RUS   Dombi / Kokeny HUN
2013 European Postrigay / Dyachenko RUS Rendschmidt / Gross GER Rendschmidt / Gross GER
2013 World Postrigay / Dyachenko RUS Silva / Ribeiro POR Rendschmidt / Gross GER
2014 European Rauhe / Liebscher GER Silva / Ribeiro POR Rendschmidt / Gross GER
2014 World Grujic / Novakovic SRB Vlcek / Tarr SVK Vlcek / Tarr SVK
2015 European Rauhe / Liebscher GER Rendschmidt / Gross GER Rendschmidt / Gross GER
2015
World
Totka / Molnar
HUN
Wallace / Tame
AUS
Rendschmidt / Gross
GER
2016
European
Grujic / Novakovic
SRB
Jankovec / Jakubic
SVK
Hoff / Gross
GER
2016
Olympics
Craviotto / Toro
ESP


Rendschmidt / Gross
GER
2017
European
Balaska / Birkas
HUN
Nadas / Totka
HUN
Hoff / Gross
GER