Index              
   
Canoe-Kayak  
   
Canoe - Kayak   Flatwater      
         
               
Men - C1 200 Metres   500 Metres   1000 Metres  
             
1960 Olympics         Parti HUN
1961 European         Chimicz URS
1963 European         Ismailciuc ROM
1963 World         Ismailciuc ROM
1964 Olympics         Eschert FDR
1965 European         Lewe FDR
1966 World         Lewe FDR
1967 European         Lewe FDR
1968 Olympics         Tatai HUN
1969 European         Wichmann HUN
1970 World         Tatai HUN
1971 World     Lewe FDR Lewe FDR
1972 Olympics            
1973 World     Darvas HUN Patzaichin ROM
1974 World     Petrenko URS Yourchenko URS
1975 World     Petrenko URS Yourchenko URS
1976 Olympics     Rogov URS Ljubek YUG
1977 World     Varabiev ROM Patzaichin ROM
1978 World     Lubenov BUL Ljubek YUG
1979 World     Postrechin URS Wichmann HUN
1980 Olympics     Postrechin URS Lubenov BUL
1981 World     Heukrodt DDR Papke DDR
1982 World     Heukrodt DDR Schmidt DDR
1983 World     Olaru ROM Beresa URS
1984 Olympics     Cain CAN Eicke FDR
1985 World     Heukrodt DDR Klementiev URS
1986 World     Heukrodt DDR Macarencu ROM
1987 World     Heukrodt DDR Heukrodt DDR
1988 Olympics     Heukrodt DDR Klementiev URS
1989 World     Slivinski URS Klementiev URS
1990 World     Slivinski URS Klementiev URS
1991 World     Slivinski URS Klementiev URS
1992 Olympics     Buchalov BUL Bucharov BUL
1993 World     Buchalov BUL Klementiev LAT
1994 World Bucharov BUL Buchalov BUL Klementiev POL
1995 World Bucharov BUL Buchalov BUL Pulai HUN
1996 Olympics     Doktor Cze Doktor CZE
1997 European Khazonicky SVK Buchalov BUL Doktor CZE
1997 World Belicza HUN Doktor Cze Dittmer GER
1998 World Doktor CZE Opalev RUS Giles CAN
1999 European Opalev RUS Opalev RUS Opalev RUS
1999 World Opalev RUS Opalev RUS Opalev RUS
2000 European Sablin UKR Opalev RUS Doktor CZE
2000 Olympics     Kolonics HUN Dittmer GER
2001 European Sablin UKR Kolonics HUN Dittmer GER
2001 World Sablin UKR Opalev RUS Dittmer GER
2002 European Opalev RUS Opalev RUS Dittmer GER
2002 World Opalev RUS Opalev RUS Dittmer GER
2003 World Opalev RUS Dittmer GER Dittmer GER
2004 European Opalev RUS Opalev RUS Dittmer GER
2004 Olympics     Dittmer GER Cal ESP
2005 European Opalev RUS Opalev RUS Dittmer GER
2005 World Demyenko UKR Dittmer GER Dittmer GER
2006 European Opalev RUS Opalev RUS Mironcic ROM
2006 World Lipkin RUS Opalev RUS Cristobal MEX
2007 European Suklin LTU Dittmer GER Vajda HUN
2007 World Cheban UKR Cal Figueroa ESP Vajda HUN
2008 European Lipkin RUS Lipkin RUS Goubel FRA
2008 Olympics     Opalev RUS Vajda HUN
2009 European Demyanenko AZE Harazha BLR Vajda HUN
2009 World Demyanenko AZE Harazha BLR Menkov UZB
2010 European Suklin LTU Harazha BLR Brendel GER
2010 World Shtyl RUS Harazha BLR Menkov UZB
2011 European Demyanenko AZE Demyanenko AZE Brendel GER
2011 World Demyanenko AZE Fedosenko RUS Vajda HUN
2012 European Demyanenko AZE Goubel FRA Brendel GER
2012 Olympics Cheban UKR   Brendel GER
2013 European Suklin LTU Fuksa CZE Fuksa CZE
2013 World Demyanenko AZE Queiros Dos Santos BRA Vajda HUN
2014 European Korovashkov RUS Fuksa CZE Brendel GER
2014 World Cheban UKR Queiros Dos Santos BRA Brendel GER
2015 European Kraitor RUS Brendel GER Brendel GER
2015
World
Kozyr
BLR
Fuksa
CZE
Brendel
GER
2016
European
Kraitor
RUS
Fuksa
CZE
Brendel
GER
2016
Olympics
Cheban
UKR


Brendel
GER
2017
European
Zustautas
LTU
Fuksa
CZE
Brendel
GER
2017
World
Kozyr
BLR
Fuksa
CZE
Brendel
GER