Index                
 
 
 
 
Cycling  
             
Cycling - Women`s Track          
             
  Sprint   500m Time Trial 3km Pursuit   3km Team Pursuit
               
1960 World Ermolaeva URS     Burton GBR  
1961 World Ermolaeva URS     Renders BEL  
1962 World Savina URS     Burton GBR  
1963 World Ermolaeva URS     Burton GBR  
1964 World Kirichenko URS     Renders BEL  
1965 World Savina URS     Renders BEL  
1966 World Kirichenko URS     Burton GBR  
1967 World Savina URS     Garkushina URS  
1968 World Baguiantz URS     Obodovskaya URS  
1969 World Tsareva URS     Obodovskaya URS  
1970 World Tsareva URS     Garkushina URS  
1971 World Tsareva URS     Garkushina URS  
1972 World Ermolaeva URS     Garkushina URS  
1973 World Young USA     Garkushina URS  
1974 World Ermolaeva URS     Garkushina URS  
1975 World Novarra USA     Hage NED  
1976 World Young USA     Hage NED  
1977 World Tsareva URS     Kusnetsova URS  
1978 World Tsareva URS     Hage NED  
1979 World Tsareva URS     Hage NED  
1980 World Novarra USA     Kibardina URS  
1981 World Young USA     Kibardina URS  
1982 World Paraskevin USA     Twigg USA  
1983 World Paraskevin USA     Carpenter USA  
1984 World Paraskevin USA     Twigg USA  
1985 World Nicoloso Fra     Twigg USA  
1986 World Rotherburger DDR     Longo FRA  
1987 World Salumaee URS     Twigg USA  
1988 World       Longo FRA  
1988 Olympics Salumaee URS    
   
1989 World Salumaee URS     Longo FRA  
1990 World Paraskevin USA     Van Moorsel NED  
1991 World Haringa NED     Rossner GER  
1992 World      
   
1992 Olympics Salumaee EST     Rossner GER  
1993 World Dubnicoff CAN     Twigg USA  
1994 World Enukhina RUS     Clignet FRA  
1995 World Ballanger FRA Ballanger FRA Twigg USA  
1996 World Ballanger FRA Ballanger FRA Clignet FRA  
1996 Olympics Ballanger FRA
  Belluti ITA  
1997 World Ballanger FRA Ballanger FRA Arndt GER  
1998 World Ballanger FRA Ballanger FRA Tiler-Sharman USA  
1999 World Ballanger FRA Ballanger FRA Clignet FRA  
2000 World Markovnichenko BLR Markovnichenko BLR McGregor GBR  
2000 Olympics Ballanger FRA Ballanger FRA Zijlaard-Moorsel NED  
2001 World Grankovskaia RUS Contreras-Reyes MEX Zijlaard-Moorsel NED  
2002 World Tsylinskaya BLR Tsylinskaya BLR Zijlaard-Moorsel NED  
2003 World Grankovskaia RUS Tsylinskaya BLR Zijlaard-Moorsel NED  
2004 World Grankovskaia RUS Meares AUS Ulmer NZL  
2004 Olympics Muenzer CAN Meares AUS Ulmer NZL  
2005 World Pendleton GBR Tsylinskaya BLR Mactier AUS  
2006 World Tsylinskaya BLR Tsylinskaya BLR Hammer USA  
2007 World Pendleton GBR Meares AUS Hammer USA  
2008 World Pendleton GBR Rodriguez CUB Romero GBR Great Britain
2008 Olympics Pendleton GBR
  Romero GBR
2009 World Pendleton GBR Krupeckaite LTU Shanks NZL Great Britain
2010 European Clair FRA
 
  Great Britain
2010 World Pendleton GBR Meares AUS Hammer USA Australia
2011 European Shulika UKR
 
  Great Britain
2011 World Meares AUS Panarina BLR Hammer USA Great Britain
2012 European Panarina BLR
 
  Lithuania
2012 World Pendleton GBR Meares AUS Shanks NZL Great Britain
2012 Olympics Meares AUS
 
  Great Britain
2013 European Vogel GER
 
  Great Britain
2013 World James GBR Wai Sze HKG Hammer USA Great Britain

               

              4Km Team Pursuit

               
2014 World Vogel GER Welte GER Rowsell GBR Great Britain
2014 European Voynova RUS Voynova RUS Archibald GBR Great Britain
2015 World Vogel GER Voynova RUS Wiasak AUS Australia
2015
European
Ligtlee
NED
Voynova
RUS
Archibald
GBR
Great Britain
2016
World
Zhong Tianshi
CHN
Voynova
RUS
Wiasak
AUS
USA
2016
Olympics
Vogel
GER




Great Britain
2016
European
Krupeckaite
LTU
Shmeleva
RUS
Archibald
GBR
Italy
2017
World
Vogel
GER
Shmeleva
RUS
Dygert
USA
USA