Index          
 
Equestrian      
       
Three Day Eventing - International    
       
       
  Individual   Team
       
1960 Olympics Lawrence Morgan AUS Salad Days Australia
1962 European James Templer GBR M`Lord Connolly USSR
1964 Olympics Mario Checcoli ITA Surbean Italy
1965 European Marian Babirecki POL Volt USSR
1966 World Carlos Moratorio ARG Chalan Ireland
1967 European Eddie Boylan IRL Durlas Eile Great Britain
1968 Olympics Jean-Jacques Guyon FRA Pitou Great Britain
1969 European Mary Gordon-Watson GBR Cornishman V Great Britain
1970 World Mary Gordon-Watson GBR Cornishman V Great Britain
1971 European Princess Anne GBR Doublet Great Britain
1972 Olympics Richard Meade GBR Laurieston Great Britain
1973 European Alexander Jewdokimov URS Jeger West Germany
1974 World Bruce Davidson USA Irish Cap USA
1975 European Lucinda Prior-Palmer GBR Be Fair USSR
1976 Olympics Edmund Coffin USA Bally-Cor USA
1977 European Lucinda Prior-Palmer GBR George Great Britain
1978 World Bruce Davidson USA Night Tango Canada
1979 European Nils Haagensen DAN Monaco Ireland
1980 Olympics Frederico Roman ITA Rossinan USSR
1981 European Hansueli Schmutz SUI Oran Great Britain
1982 World Lucinda Green  (Prior-Palmer) GBR Regal Realm Great Britain
1983 European Rachel Bayliss GBR Mystic Minstrel Sweden
1984 Olympics Mark Todd NZL Charisma USA
1985 European Virginia Holgate GBR Priceless Great Britain
1986 World Virginia Leng  (Holgate) GBR Priceless Great Britain
1987 European Virginia Leng  (Holgate) GBR Night Cap Great Britain
1988 Olympics Mark Todd NZL Charisma West Germany
1989 European Virginia Leng  (Holgate) GBR Master Craftsman Great Britain
1990 World Blyth Tait NZL Messiah New Zealand
1991 European Ian Stark GBR Glenburnie Great Britain
1992 Olympics Matthew Ryan AUS Kibah Tic Toc Australia
1993 European Jean-Lou Bigot FRA Twist La Beige Sweden
1994 World Vaughan Jefferis NZL Bounce Great Britain
1995 European Lucy Thompson GBR Welton Romance Great Britain
1996 Olympics Blyth Tait NZL Ready Teddy Australia
1997 European Bettina Overesch-Boker GER Watermill Stream Great Britain
1998 World Blyth Tait NZL Ready Teddy New Zealand
1999 European Pippa Funnell GBR Supreme Rock Great Britain
2000 Olympics David O`Connor USA Custom Made Australia
2001 European Pippa Funnell GBR Supreme Rock Great Britain
2002 World Jean Teulere FRA Espoir La Mare USA
2003 European Nicolas Touzaint FRA Galan de Sauvagere Great Britain
2004 Olympics Leslie Law GBR Shear L`Eau France
2005 European Zara Phillips GBR Toytown Great Britain
2006 World Zara Phillips GBR Toytown Germany
2007 European Nicolas Touzaint FRA Galan de Sauvagere Great Britain
2008 Olympics Hinrich Romeike GER Marius Germany
2009 European Tina Cook GBR Miners Frolic Great Britain
2010 World Michael Jung GER La Biosthetic - Sam FBW Great Britain
2011 European Michael Jung GER La Biosthetic - Sam FBW Germany
2012 Olympics Michael Jung GER La Biosthetic - Sam FBW Germany
2013 European Michael Jung GER Halunke FBW Germany
2014 World Sandra Auffarth GER Opgun Louvo Germany
2015
European
Michael Jung
GER
fischerTakinou
Germany