Index                          
 
Gymnastics - Men  
 
Individual Apparatus Champions  
 
 
 
    Floor   High Bar   Parallel Bars Pommel Horse Rings   Vault  
               
1960 Olympics Aihara JPN Ono JPN Shakhlin URS Ekman FIN Azharyan URS Ono JPN
                Shakhlin URS     Shakhlin URS
1961 European Menichelli ITA Titov URS Cerar YUG Cerar YUG Cerar YUG Carminucci ITA
                    Kapsazov BUL    
                    Titov URS    
1962 World Aihara JPN Ono JPN Cerar YUG Cerar YUG Titov URS Krbec CZE
    Endo JPN          
1963 European Menichelli ITA Cerar YUG Carminucci ITA Cerar YUG Cerar YUG Krbec CZE
      Shakhlin URS     Kapsazov BUL  
              Shakhlin URS  
1964 Olympics Menichelli ITA Shakhlin URS Endo JPN Cerar YUG Haytta JPN Yamashita JPN
1965 European Menichelli ITA Menichelli ITA Cerar YUG Lisitsky URS Lisitsky URS Lisitsky URS
                    Menichelli ITA    
1966 World Nakayama JPN Nakayama JPN Diamidov URS Cerar YUG Voronin URS Matsuda JPN
1967 European Laine FIN Lisitsky URS Voronin URS Voronin URS Lisitsky URS Lisitsky URS
                    Voronin URS    
1968 Olympics Kato JPN Nakayama JPN Nakayama JPN Cerar YUG Nakayama JPN Voronin URS
1969 European Christov BUL Klimenko URS Voronin URS Cerar YUG Voronin URS Klimenko URS
      Lisitsky URS   Kubica POL    
1970 World Nakayama JPN Kenmotsu JPN Nakayama JPN Cerar YUG Nakayama JPN Tsukuhara JPN
1971 European Christov BUL Koste DDR Carminucci ITA Andrianov URS Voronin URS Andrianov URS
1972 Olympics Andrianov URS Tsukahara JPN Kato JPN Klimenko URS Nakayama JPN Koste DDR
1973 European Andrianov URS Gienger FDR Klimenko URS Magyar HUN Klimenko URS Andrianov URS
      Koste DDR        
1974 World Kasamatsu JPN Gienger FDR Kenmotsu JPN Magyar HUN Andrianov URS Kasamatsu JPN
                    Grecu ROM    
1975 European Andrianov URS Andrianov URS Andrianov URS Magyar HUN Grecu ROM Andrianov URS
    Srajna POL Gienger FDR        
1976 Olympics Andrianov URS Tsukahara JPN Kato JPN Magyar HUN Andrianov URS Andrianov URS
1977 European Tkachev URS Deltchev BUL Tkachev URS Magyar HUN Markelov URS Barthel DDR
                        Tabak CZE
1978 World Thomas USA Kasamatsu JPN Kenmotsu JPN Magyar HUN Andrianov URS Shimitzu JPN
1979 European Deltchev BUL Tkachev URS Makuts URS Ditiatin URS Ditiatin URS Makuts URS
                Guczoghy HUN        
1979 World Bruckner DDR Thomas USA Conner USA Magyar HUN Ditiatin URS Ditiatin URS
    Thomas USA          
1980 Olympics Bruckner DDR Deltchev BUL Tkachev URS Magyar HUN Ditiatin URS Andrianov URS
1981 European Bruckner DDR Gienger FDR Makuts URS Guczoghy HUN Korolyev URS Makuts URS
    Korolyev URS Tkachev URS        
1981 World Korolyev URS Tkachev URS Ditiatin URS Li Xiaoping CHN Ditiatin URS Hemmann DDR
    Li Yuejiu CHN   Gushiken JPN Nikolay DDR    
1983 European Korolyev URS Bilozertzev URS Korolyev URS Guczoghy HUN Bilozertzev URS Bilozertzev URS
    Petkov BUL       Petkov BUL  
1983 World Tong CHN Bilozertzev URS Artemov URS Bilozertzev URS Bilozertzev URS Akopian URS
        Lou CHN   Gushiken JPN  
1984 Olympics Ning CHN Morisue JPN Conner USA Ning CHN Gushiken JPN Yun CHN
                Widmar USA Ning JPN    
1985 European Bilozertzev URS Bilozertzev URS Bilozertzev URS Bilozertzev URS Bilozertzev URS Kroll DDR
      Borkai HUN        
1985 World Tong CHN Tong CHN Kroll DDR Mogilni URS Korolyev URS Korolyev URS
        Mogilni URS   Ning CHN  
1986 World Ning CHN Korolyev URS Mogilni URS Ning CHN Korolyev URS Korolyev URS
        Xu CHN   Mogilni URS Kroll DDR
1987 European Lyukin URS Lyukin URS Lyukin URS Lyukin URS Mogilni URS Korolyev URS
1987 World Lou CHN Bilozertzev URS Artemov URS Bilozertzev URS Korolyev URS Kroll DDR
                Borkai HUN     Lu CHN
1988 Olympics Kharkov URS Artemov URS Tkachev URS Bilozertzev URS Berendt DDR Yun CHN
      Lyukin URS   Borkai HUN Bilozertzev URS  
1989 European Korobchinsky URS Wecker DDR Hristov BUL Mogilni URS Berendt DDR Mogilni URS
1989 World Korobchinsky URS Li Chunyang CHN Artemov URS Mogilni URS Aguilar FDR Berendt DDR
        Li Jing CHN      
1990 European Scherbo URS Scherbo URS Giubellini SUI Mogilni URS Chechi ITA Scherbo URS
        Mogilni URS      
1991 World Korobchinsky URS Buechner GER Li Jing CHN Belenki CIS Mitsutin CIS You-Ok KOR
      Li Chunyang CHN        
1992 European Korobchinsky UKR Scherbo BLR Sharipov UKR Korobchinsky UKR Chechi ITA Scherbo BLR
        Wecker GER      
1992 World Korobchinsky UKR Mitsutin UKR Li Jing CHN Li Jing CHN Scherbo BLR You-Ok KOR
                Pae PRK        
                Scherbo BLR        
1992 Olympics Li Xiaoshuang CHN Dimas USA Scherbo BLR Pae PRK Scherbo BLR Scherbo BLR
                Scherbo BLR        
1993 World Mitsutin UKR Kharkov RUS Scherbo BLR Pae PRK Chechi ITA Scherbo BLR
1994 European Ivanov BUL Pegan SLO Nemov RUS Urzica ROM Chechi ITA Scherbo BLR
        Sharipov UKR      
1994 World Scherbo BLR Scherbo BLR Liping CHN Urzica ROM Chechi ITA Scherbo BLR
1995 World Scherbo BLR Wecker GER Scherbo BLR Donghua SUI Chechi ITA Nemov RUS
1996 European Scherbo BLR Dounev BUL Scherbo BLR Donghua SUI Chechi ITA Scherbo BLR
      Voropaev RUS Sharipov RUS      
1996 World Scherbo BLR Caballo ESP Sharipov RUS Pae PRK Chechi ITA Nemov RUS
1996 Olympics Melissanidis GRE Wecker GER Sharipov RUS Donghua SUI Chechi ITA Nemov RUS
1997 World Nemov RUS Tanskanen FIN Zhang CHN Belenki GER Chechi ITA Fedorchenko KAZ
1998 European Nemov RUS Caballo ESP Bondarenko RUS Poujade FRA Csollany HUN Melissanidis GRE
1999 World Nemov RUS Caballo ESP Joo-Hung KOR Nemov RUS Zhen CHN Li Xiaopeng CHN
2000 European Dragulescu ROM Beresch UKR Petkovsek SLO Urzica ROM Tambakos GRE Suciu ROM
2000 Olympics Vihrovs LAT Nemov RUS Li Xiaopeng CHN Urzica ROM Csollany HUN Deferr ESP
2001 World Dragulescu ROM Maras GRE Townsend USA Urzica ROM Jovtchev BUL Dragulescu ROM
  Jovtchev BUL          
2002 European Nemov RUS Maras GRE Tsolakidis GRE Urzica ROM Jovtchev BUL Kasparovich BLR
2003 World Hamm P. USA Kashima JPN Li Xiaopeng CHN Teng CHN Jovtchev BUL Li Xiaopeng CHN
2004 European Dragulescu ROM Maras GRE Zozulia UKR Suciu ROM Tambakos GRE Dragulescu ROM
2004 Olympics Shewfelt CAN Cassina ITA Goncharov UKR Teng CHN Tambakos GRE Deferr ESP
2005 European Dragulescu ROM Hambeuchen GER Caballo ESP Berki HUN Coppolino ITA Sapronenko LAT
                    Gelder NED    
2005 World Hypolito BRA Pegan SLO Petkovsek SLO Xiao Qin CHN Van Gelder NED Dragulescu ROM
2006 European Golotsutskov RUS Maras GRE Petkovsek SLO Koszi ROM Safoshkin RUS Dragulescu ROM
2006 World Dragulescu ROM Rizzo AUS Wei Yang CHN Xiao Qin CHN Chen Yibing CHN Dragulescu ROM
2007 European Martinez ESP Hambeuchen GER Petkovsek SLO Berki HUN Vorobyov UKR Golotsutskov RUS
2007 World Hypolito BRA Hambeuchen GER Petkovsek SLO Xiao Qin CHN Chen Yibing CHN Blanik POL
2008 European Golotsutskov RUS Hambeuchen GER Petkovsek SLO Berki HUN Van Gelder NED Blanik POL
2008 Olympics Zou Kai CHN Zou Kai CHN Li Xiaopeng CHN Xiao Qin CHN Chen Yibing CHN Blanik POL
2009 European Hambeuchen GER Maras GRE Cucherat FRA Berki HUN Van Gelder NED Bouhail FRA
2009 World Dragulescu ROM Zou Kai CHN Wang CHN Zhang CHN Yan CHN Dragulescu ROM
2010 European Fahrig GER Maras GRE Cucherat FRA Keatings GBR Morandi ITA Tuuha FIN
2010 World Kosmidis GRE Zhang CHN Feng Zhe CHN Berki HUN Chen Yibing CHN Bouhail FRA
2011 European Koczi ROM Boy GER Nguyen GER Berki HUN Pluzhnikov RUS Bouhail FRA
2011 World Uchimura JPN Zou Kai CHN Leyva USA Berki HUN Chen Yibing CHN Yang KOR
2012 European Kosmidis GRE Garibov RUS Nguyen GER Berki HUN Baladin RUS Koczi ROM
2012 Olympics Zou Kai CHN Zonderland NED Feng Zhe CHN Berki HUN Zanetti BRA Yang KOR
2013 European Shatilov ISR Garibov RUS Stepko UKR Keatings GBR Radivilov UKR Ablyazin RUS

  Whitlock GBR             Said FRA    
2013 World Shirai JPN Zonderland NED Lin CHN Kameyama JPN Zanetti BRA Yang KOR

          Uchimura JPN            
2014 European Ablyazin RUS Zonderland NED Vernyayev UKR Whitlock GBR Ablyazin RUS Ablyazin RUS
2014 World Ablyazin RUS Zonderland NED Vernyayev UKR Berki HUN Yang CHN Ri PRK
2015 European Thomas GBR Moznik CRO Vernyayev UKR Smith GBR Petrounias GRE Nagornyy RUS
2015
World
Shirai
JPN
Uchimura
JPN
Hao You
CHN
Whitlock
GBR
Petrounias
GRE
Ri
PRK
2016
European
Nagornyy
RUS
Wilson
GBR
Belyavskiy
RUS
Merdinyan
RUS
Petrounias
GRE
Vernyayev UKR
2016
Olympics
Whitlock
GBR
Hambeuchen
GER
Vernyayev
UKR
Whitlock
GBR
Petrounias
GRE
Ri
PRK