Index            
 
Gymnastics   
 
Trampoline - Men  
 
 
 
    Individual   Synchro   Team
             
1964 World Millman USA      
1965 World Irwin USA      
1966 World Miller USA Miller / Jacobs USA  
1967 World Jacobs USA Riehler / Treiter FDR  
1968 World Jacobs USA Forster / Budenberg FDR  
1969 European Luxon GBR Riehler / Treiter FDR  
1970 World Miller USA Waters / Smith USA  
1971 European Miller USA Heist / Ubelaker FDR  
1972 World Luxon GBR Luxon / Hughes GBR  
1973 European Tison FRA Lobanov / Zhmeliov URS  
1974 World Tison FRA Nealy / Cartledge USA  
1975 European Yakovenko URS Yanes / Yakovenko URS  
1976 World Tison FRA Yanes / Yakovenko URS  
    Yanes URS      
1977 European Yanes URS Yanes / Yakovenko URS  
1978 World Yanes URS Yanes / Zhadoyev URS  
1979 European Matthews GBR Yanes / Zhadoyev URS  
1980 World Matthews GBR Furrer / Matthews GBR  
1981 European Furrer GBR Yanes / Mikrulov URS WEST GERMANY
1982 World Furrer GBR Calderon / Ransom USA FRANCE
1983 European Bogachev URS Bogachev / Krasnochapka URS USSR
1984 World Pioline FRA Bogachev / Krasnochapka URS USSR
1985 European Krasnochapka URS Gelimbatovskiy / Nestrelyai URS USSR
1986 World Pioline FRA Bogachev / Krasnochapka URS WEST GERMANY
1987 European Krasnochapka URS Bogachev / Krasnochapka URS USSR
1988 World Krasnochapka URS Bogachev / Krasnochapka URS USSR
1989 European Moskalenko URS Christiansen / Hansen DEN USSR
1990 World Moskalenko URS Nestrelyai / Polyarush URS USSR
1991 European Moskalenko URS Nestrelyai / Polyarush URS USSR
1992 World Moskalenko CIS Danilchenko / Moskalenko URS CIS
1993 European Schwertz FRA Dalsten / Lestrup DEN BELARUS
1994 World Moskalenko RUS Danilchenko / Moskalenko URS BELARUS
1995 European Polyarush BLR Kazhperko / Zhichov BLR BELARUS
1996 World Polyarush BLR Kossov / Voronin RUS FRANCE
1997 European Martin FRA Durand / Martin FRA RUSSIA
1998 European Knychev RUS Knychev / Yachev RUS GREAT BRITAIN
1998 World Knychev RUS Durand / Martin FRA RUSSIA
1999 World Moskalenko URS Knychev / Moskalenko RUS RUSSIA
2000 European Knychev RUS Knychev / Moskalenko RUS FRANCE
2000 Olympics Moskalenko URS      
2001 World Moskalenko URS Knychev / Moskalenko RUS RUSSIA
2002 European Moskalenko URS Kubicka / Stehlik GER UKRAINE
2003 World Stehlik GER Kazak / Polyarush BLR GERMANY
2004 European Nikitin UKR Chernonos / Nikitin UKR GERMANY
2004 Olympics Nikitin UKR      
2005 World Rusakov RUS Kakorko / Kazak BLR CHINA
2006 European Rusakov RUS Jala / Laifa FRA GERMANY
2007 World Ye Shuai CHN Sotomura / Ueyama JPN CHINA
2008 European Nikitin UKR Modzel / Kazak BLR UKRAINE
2008 Olympics Lu Chunlong CHN      
2009 World Dong Dong CHN Sotomura / Ueyama JPN CHINA
2010 European Pennes FRA Kuritz / Gromowski GER GERMANY
2010 World Dong Dong CHN Dong Dong / Xiao Tu CHN CHINA
2011 World Lu Chunlong CHN Dong Dong / Xiao Tu CHN CHINA
2012 European Ushakov RUS Modzel / Kazak BLR RUSSIA
2012 Olympics Dong Dong CHN      
2013 World Dong Dong CHN Yamaguchi / Ueyama JPN CHINA
2014 European Hancharou BLR Azarian / Melnik RUS RUSSIA
2014 World Xiao Tu CHN Dong Dong / Xiao Tu CHN  
2015
World
Gao Lei
CHN
Dong Dong / Xiao Tu
CHN
RUSSIA



2016
European
Hancharou
BLR
Hancharou / Kazak
BLR
RUSSIA



2016
Olympics
Hancharou
BLR