Index            
 
Gymnastics   
 
Trampoline - Women  
 
 
 
    Individual   Synchro   Team
             
1964 World Wills USA      
1965 World Wills USA      
1966 World Wills USA Smith / Wills USA  
1967 World Wills USA      
1968 World Wills USA Jarosch / Luxon-Czech FDR  
1969 European Czech FDR Jarosch / Jarosch FDR  
1970 World Ransom USA Liebenberg / Odendaal RSA  
1971 European Duell FDR Dinkler / Stephan FDR  
1972 World Nicholson USA Grant / Stieg USA  
1973 European Starikova URS Levina / Zarzhikova URS  
1974 World Nicholson USA Schiele / Wenzel FDR  
1975 European Levina URS Luxon-Czech / Rother FDR  
1976 World Levina URS Levina / Zarzhikova URS  
1977 European Belyayeva URS Luxon-Czech / Schiele FDR  
1978 World Anissimova URS Luxon-Czech / Schiele FDR  
1979 European Karpova URS Belyayeva / Starikova URS  
1980 World Keller  SUI Bahr / Kruswicki FDR  
1981 European Keller  SUI De Ruiter / Van Diemen NED USSR
1982 World Keller  SUI De Ruiter / Van Diemen NED WEST GERMANY
1983 European Holmes GBR Holmes / Thomas GBR GREAT BRITAIN
1984 World Shotton * GBR McDonald / Shotton GBR GREAT BRITAIN
1985 European Holmes GBR Bahr / Kruswicki FDR USSR
1986 World Luzhina URS Luzhina / Merkulova URS USSR
1987 European Kolomeyets URS Luzhina / Merkulova URS USSR
1988 World Khoperiya URS Kolomeyets / Khoperiya URS USSR
1989 European Luzhina URS Kolomeyets / Khoperiya URS USSR
1990 World Merkulova URS Luzhina / Merkulova URS USSR
1991 European Holmes GBR Luzhina / Merkulova URS USSR
1992 World Merkulova CIS Holmes / Lyon GBR GREAT BRITAIN
1993 European Challis-Shotton * GBR Movchan / Tsyguleva UKR GERMANY
1994 World Karavayeva RUS Ludwig / Rowe GER RUSSIA
1995 European Karavayeva RUS Chernova / Karavayeva RUS RUSSIA
1996 World Kovaleva RUS Movchan / Tsyguleva UKR RUSSIA
1997 European Lebedeva BLR Dogonadze / Khoperiya GEO RUSSIA
1998 European Dogonadze * GEO Dogonadze-Lilkendey * / Ludwig GER BELARUS
1998 World Karavayeva RUS Dogonadze-Lilkendey * / Ludwig GER RUSSIA
1999 World Karavayeva RUS Movchan / Tsyguleva UKR RUSSIA
2000 European Karavayeva RUS Lebedeva / Karpenova BLR RUSSIA
2000 Olympics Karavayeva RUS      
2001 World Dogonadze-Lilkendey * GER Lebedeva / Karpenova BLR UKRAINE
2002 European Chernova RUS Lebedeva / Petrenya BLR RUSSIA
2003 World Cockburn CAN Lebedeva / Petrenya BLR RUSSIA
2004 European Karavayeva RUS Lebedeva / Petrenya BLR RUSSIA
2004 Olympics Dogonadze-Lilkendey * GER      
2005 World Karavayeva RUS Chernova / Karavayeva RUS CHINA
2006 European Karavayeva RUS Chernova / Karavayeva RUS UKRAINE
2007 World Karavayeva RUS Cockburn / MacLennan CAN CHINA
2008 European Karavayeva RUS Domchevska / Movchan UKR UKRAINE
2008 Olympics He Wenna CHN      
2009 World Huang CHN Li Dan / Zhong Xingping CHN CHINA
2010 European Karavayeva RUS Dogonadze / Simon GER RUSSIA
2010 World Li Dan
CHN Karavaeva / Voronina RUS RUSSIA
2011 World He Wenna CHN Dogonadze / Simon GER CHINA
2012 European Piatrenia BLR Piatrenia / Makshtarova BLR GREAT BRITAIN
2012 Olympics MacLennan CAN      
2013 World MacLennan CAN Driscoll / Parker GBR GREAT BRITAIN
2014 European Harchonak BLR Pavlova / Voronina RUS GREAT BRITAIN
2014 World Liu Lingling CHN Liu Lingling / Li Meng CHN  -
2015
World
Li Dan
CHN
Li Dan / Zhong Xingping
CHN
CHINA
2016
European
Pavlova
RUS
Jurbert / Labrousse
FRA
GREAT BRITAIN
2016
Olympics
MacLennan
CAN