Index          
   
Ice Skating  
   
   
   
    Men   Women  
           
1960 European Giletti FRA Dijkstra NED
1960 World Giletti FRA Heiss USA
1960 Olympics Jenkins USA Heiss USA
1961 European Giletti FRA Dijkstra NED
1962 European Calmat FRA Dijkstra NED
1962 World Jackson CAN Dijkstra NED
1963 European Calmat FRA Dijkstra NED
1963 World McPherson CAN Dijkstra NED
1964 European Calmat FRA Dijkstra NED
1964 World Schnelldorfer FDR Dijkstra NED
1964 Olympics Schnelldorfer FDR Dijkstra NED
1965 European Danzer AUT Heitzer AUT
1965 World Calmat FRA Burka CAN
1966 European Danzer AUT Heitzer AUT
1966 World Danzer AUT Fleming  USA
1967 European Danzer AUT Seyfert DDR
1967 World Danzer AUT Fleming USA
1968 European Danzer AUT Maskova CZE
1968 World Danzer AUT Fleming USA
1968 Olympics Schwarz AUT Fleming USA
1969 European Nepala CZE Seyfert DDR
1969 World Wood USA Seyfert DDR
1970 European Nepala CZE Seyfert DDR
1970 World Wood USA Seyfert DDR
1971 European Nepala CZE Schuba AUT
1971 World Nepala CZE Schuba AUT
1972 European Nepala CZE Schuba AUT
1972 World Nepala CZE Schuba AUT
1972 Olympics Nepala CZE Schuba AUT
1973 European Nepala CZE Errath DDR
1973 World Nepala CZE Magnusson CAN
1974 European Hoffman DDR Errath DDR
1974 World Hoffman DDR Errath DDR
1975 European Kovalyev URS Errath DDR
1975 World Volkov URS de Leeuw NED
1976 European Curry GBR de Leeuw NED
1976 World Curry GBR Hamill USA
1976 Olympics Curry GBR Hamill USA
1977 European Hoffman DDR Potzsch DDR
1977 World Kovalyev URS Fratiane USA
1978 European Hoffman DDR Potzsch DDR
1978 World Tickner USA Potzsch DDR
1979 European Hoffman DDR Potzsch DDR
1979 World Kovalyev URS Fratiane USA
1980 European Cousins GBR Potzsch DDR
1980 World Hoffman DDR Potzsch DDR
1980 Olympics Cousins GBR Potzsch DDR
1981 European Bobrin URS Beillmann SUI
1981 World Hamilton USA Beillmann SUI
1982 European Schramm FDR Krostofics-Binder AUT
1982 World Hamilton USA Zayak USA
1983 European Schramm FDR Witt DDR
1983 World Hamilton USA Summers USA
1984 European Fadeev URS Witt DDR
1984 World Hamilton USA Witt DDR
1984 Olympics Hamilton USA Witt DDR
1985 European Sabovcik CZE Witt DDR
1985 World Fadeev URS Witt DDR
1986 European Sabovcik CZE Witt DDR
1986 World Boitano USA Thomas USA
1987 European Fadeev URS Witt DDR
1987 World Orser CAN Witt DDR
1988 European Fadeev URS Witt DDR
1988 World Boitano USA Witt DDR
1988 Olympics Boitano USA Witt DDR
1989 European Fadeev URS Leistner FDR
1989 World Browning CAN Ito JPN
1990 European Petrenko CIS Grossman GER
1990 World Browning CAN Trenary USA
1991 European Petrenko CIS Bonaly FRA
1991 World Browning CAN Yamaguchi USA
1992 European Barna CZE Bonaly FRA
1992 World Petrenko CIS Yamaguchi USA
1992 Olympics Petrenko CIS Yamaguchi USA
1993 European Petrenko UKR Bonaly FRA
1993 World Browning CAN Baiul UKR
1994 European Petrenko UKR Bonaly FRA
1994 Olympics Urmanov RUS Baiul UKR
1994 World Stojko CAN Sato JPN
1995 European Kulik RUS Bonaly FRA
1995 World Stojko CAN Chen CHN
1996 European Zagorodniuk UKR Slutskaya RUS
1996 World Eldredge USA Kwan USA
1997 European Urmanov RUS Slutskaya RUS
1997 World Stojko CAN Lipinski USA
1998 European Yagudin RUS Butryskaya RUS
1998 Olympics Kulik RUS Lipinski USA
1998 World Yagudin RUS Kwan USA
1999 European Yagudin RUS Butryskaya RUS
1999 World Yagudin RUS Butryskaya RUS
2000 European Plushenko RUS Slutskaya RUS
2000 World Yagudin RUS Kwan USA
2001 European Plushenko RUS Slutskaya RUS
2001 World Plushenko RUS Kwan USA
2002 European Yagudin RUS Butryskaya RUS
2002 Olympics Yagudin RUS Hughes USA
2002 World Yagudin RUS Slutskaya RUS
2003 European Plushenko RUS Slutskaya RUS
2003 World Plushenko RUS Kwan USA
2004 European Joubert FRA Sebestyen HUN
2004 World Plushenko RUS Arakawa JPN
2005 European Plushenko RUS Slutskaya RUS
2005 World Lambiel SUI Slutskaya RUS
2006 European Plushenko RUS Slutskaya RUS
2006 Olympics Plushenko RUS Arakawa JPN
2006 World Lambiel SUI Meissner USA
2007 European Joubert FRA Kostner ITA
2007 World Joubert FRA Ando JPN
2008 European Verner CZE Kostner ITA
2008 World Buttle CAN Asada JPN
2009 European Joubert FRA Lepisto FIN
2009 World Lysacek USA Kim KOR
2010 European Plushenko RUS Kostner ITA
2010 Olympics Lysacek USA Kim KOR
2010 World Takahashi JPN Asada JPN
2011 European Amodio FRA Meier SUI
2011 World Chan CAN Ando JPN
2012 European Plushenko RUS Kostner ITA
2012 World Chan CAN Kostner ITA
2013 European Fernandez ESP Kostner ITA
2013 World Chan CAN Kim KOR
2014 European Fernandez ESP Lipnitskaia RUS
2014 Olympics Hanyu JPN Sotnikova RUS
2014 World Hanyu JPN Asada JPN
2015 European Fernandez ESP Tuktamysheva RUS
2015 World Fernandez ESP Tuktamysheva RUS
2016
European
Fernandez
ESP
Medvedeva
RUS
2016
World
Fernandez
ESP
Medvedeva
RUS
2017
European
Fernandez
ESP
Medvedeva
RUS