Index          
       
Rowing - Women    
     
       

  Coxless Pairs   Coxless Fours Coxed Eights
           
1974 World Ghita / Neascu ROM   East Germany
1975 World Dahne / Noack DDR   East Germany
1976 Olympics Kelbecheva / Gruicheva BUL   East Germany
1977 World Dahne / Noack DDR   East Germany
1978 World Steindorf / Bugel DDR   USSR
1979 World Steindorf / Bugel DDR   USSR
1980 Olympics Steindorf / Klier DDR   East Germany
1981 World Anders / Rudolph DDR   USSR
1982 World Frohlich / Sandig DDR   USSR
1983 World Frohlich / Sandig DDR   USSR
1984 Olympics Arba / Horvat ROM   USA
1985 World Arba / Florea ROM   USSR
1986 World Arba / Homeghi ROM   USSR
1987 World Arba / Homeghi ROM   Romania
1988 Olympics Arba / Homeghi ROM   West Germany
1989 World Haacker / Zeidler DDR East Germany Romania
1990 World Althoff / Werremeier GER Romania Romania
1991 World McBean / Heddle CAN Canada Canada
1992 Olympics McBean / Heddle Can Canada Canada
1993 World Cortier / Gosse FRA China Romania
1994 World Cortier / Gosse FRA Netherlands Germany
1995 World Still / Slatter AUS USA USA
1996 World     USA  
1996 Olympics Still / Slatter AUS   Romania
1997 World Robinson / Korn CAN Great Britain Romania
1998 World Robinson / Korn CAN Ukraine Romania
1999 World Robinson / Luke CAN Belarus Romania
2000 World     Belarus  
2000 Olympics Damian / Ignat ROM   Romania
2001 World Damian / Susanu ROM Australia Australia
2001 World Cup Bichyk / Tratsevskaia BLR   Germany
2002 World Cup Andrunache (Damian) / Susanu ROM   Germany
2002 World Andrunache (Damian) / Susanu ROM Australia USA
2003 World Cup Grainger / Bishop GBR   USA
2003 World Grainger / Bishop GBR USA Germany
2004 World Cup Grainger / Bishop GBR   USA
2004 World     France  
2004 Olympics Andrunache (Damian) / Susanu ROM   Romania
2005 World Cup Coles / Haigh NZL   Romania
2005 World Coles / Haigh NZL Australia Australia
2006 World Cup Zimmermann / Hipler GER   Romania
2006 World Marquardt / Rumball CAN Australia USA
2007 European Derlien / Wech GER   Romania
2007 World Cup Coles / Haigh NZL   Germany
2007 World Bichyk / Helakh BLR USA USA
2008 European Andrunache (Damian) / Susanu ROM   Romania
2008 World Cup Wu / Gao CHN   Australia
2008 World     Belarus  
2008 Olympics Andrunache (Damian) / Susanu ROU   USA
2009 European Albu / Lupascu ROM   Romania
2009 World Cup Whitlam / Reeve GBR   Germany
2009 World Francia / Cafaro USA Netherlands USA
2010 European Albu / Lupascu ROM Belarus Romania
2010 World Cup Scown / Haigh NZL   Great Britain
2010 World Scown / Haigh NZL Netherlands USA
2011 European Albu / Lupascu ROM   Romania
2011 World Cup Glover / Stanning GBR   Netherlands
2011 World Scown / Haigh NZL USA USA
2012 European Albu / Lupascu ROM   Romania
2012 World Cup Glover / Stanning GBR   Netherlands
2012 Olympics Glover / Stanning GBR   USA
2013 European Boghian / Grigoras ROM   Romania
2013 World Glover / Swann GBR USA USA
2013 World Cup Glover / Swann GBR   USA
2014 European Glover / Swann GBR   Romania
2014 World Cup Glover / Stanning GBR   Canada
2014 World Glover / Stanning GBR New Zealand USA
2015 European Glover / Stanning GBR   Russia
2015
World
Glover / Stanning
GBR
USA
USA
2015
World Cup
Glover / Stanning
GBR


2016
European
Glover / Stanning
GBR

Great Britain
2016
World Cup
Scown / Behrent
NZL

Great Britain
2016
Olympics
Glover / Stanning
GBR

USA
2017
European
Beres / Oprea
ROM
Romania
Romania