Index                    
   
Sailing  
   
Olympic Classes - Open  
   
     
    Finn   49ers   NACRA 17  
    single - handed dinghy   2 handed skiff   2 handed catarmaran  
    4.5m   4.9m   5.25m  
               
               
               
1960 World Stratton GBR        
1960 Olympics Elvstrom DEN        
1961 World Nelis BEL        
1962 World Akersson SWE        
1963 World Kuhweide FDR        
1964 World Raudaschl AUT        
1964 Olympics Kuhweide FDR        
1965 World Mier DDR        
1966 European            
1966 World Kuhweide FDR        
1967 European            
1967 World Kuhweide FDR        
1968 European            
1968 World Wind DEN        
1968 Olympics Mankin URS        
1969 European            
1969 World Lundqvist SWE        
1970 European            
1970 World Bruder BRA        
1971 European            
1971 World Bruder BRA        
1972 European            
1972 World Bruder BRA        
1972 Olympics Maury FRA        
1973 European            
1973 World Maury FRA        
1974 European            
1974 World Spraque USA        
1975 European            
1975 World Olin SWE        
1976 European            
1976 World Law GBR        
1976 Olympics Schumann DDR        
1977 European            
1977 World Blanco ESP        
1978 European            
1978 World Bertrand USA        
1979 European            
1979 World Lewis USA        
1980 European            
1980 World Lewis USA        
1980 Olympics Rechardt FIN        
1981 European            
1981 World Gerz FDR        
1982 European            
1982 World Hjortnaess DEN        
1983 European Schumann DDR        
1983 World Van Cleve USA        
1984 European Schumann DDR        
1984 World Hjortnaess DEN        
1984 Olympics Coutts NZL        
1985 European Schumann DDR        
1985 World Hjortnaess DEN        
1986 European Khoperskii URS        
1986 World Westergaard DEN        
1987 European Schumann DDR        
1987 World Doreste ESP        
1988 European Schumann DDR        
1988 World Schmid FDR        
1988 Olympics Doreste ESP        
1989 European Schumann DDR        
1989 World Westergaard DEN        
1990 European Schumann GER        
1990 World Lammens CAN        
1991 European Schumann GER        
1991 World Lammens CAN        
1992 European Schumann GER        
1992 World Mergenthaler MEX        
1992 Olympics van der Ploeg ESP        
1993 European Schumann GER        
1993 World Presti FRA        
1994 European van der Ploeg ESP        
1994 World Loof SWE        
1995 European van der Ploeg ESP        
1995 World Spitzauer AUT        
1996 European van der Ploeg ESP        
1996 World Presti FRA        
1996 Olympics Kuszierewicz POL        
1997 European Devoti ITA Baur / Barth GER    
1997 World Loof SWE Nicholson / Phillips AUS    
1998 European Godefroid BEL Brotherton / Asquith GBR    
1998 World Papathanasiou GRE Nicholson / Phillips AUS    
1999 European Percy GBR Baur / Groy GER    
1999 World Loof SWE Nicholson / Phillips AUS    
2000 European Kuszierewicz POL Hestbaek / Persson DEN    
2000 World Kuszierewicz POL Lopez / de la Plaza ESP    
2000 Olympics Percy GBR Jarvi / Johanson FIN    
2001 European Papathanasiou GRE Hestbaek / Persson DEN    
2001 World Godefroid BEL McKee / McKee USA    
2002 European Ainslie GBR Martinez / Fernandez ESP    
2002 World Ainslie GBR Martinez / Fernandez ESP    
2003 European Ainslie GBR Baur / Groy GER    
2003 World Ainslie GBR Draper / Hiscocks GBR    
2004 World Ainslie GBR Martinez / Fernandez ESP    
2004 European Kuszierewicz POL Draper / Hiscocks GBR    
2004 Olympics Ainslie GBR Martinez / Fernandez ESP    
2005 World Ainslie GBR Draper / Hiscocks GBR    
2005 European Ainslie GBR Luka / Leonchuk UKR    
2006 European Wright GBR Morrison / Rhodes GBR    
2006 World Christensen DEN Draper / Hiscocks GBR    
2007 European Kornyakov RUS Martinez / Fernandez ESP    
2007 World Trujillo ESP Morrison / Rhodes GBR    
2008 European Ainslie GBR Martinez / Fernandez ESP    
2008 World Ainslie GBR Outteridge / Austin AUS    
2008 Olympics Ainslie GBR Warrer / Ibsen DEN    
2009 European Gaspic CRO Sibello / Sibello ITA      
2009 World Christensen DEN Outteridge / Austin AUS      
2009 World Cup Wright GBR Alonso / Alonso ESP      
2010 European Gaspic CRO Draper / Greenhalgh GBR      
2010 World Wright GBR Martinez / Fernandez ESP      
2010 World Cup Wright GBR Delle-Karth / Resch AUT      
2011 European Scott GBR Outteridge / Jensen AUS      
2011 World Scott GBR Outteridge / Jensen AUS      
2011 World Cup Ainslie GBR Delle-Karth / Resch AUT      
2012 European Ioannis GRE Frei / Rocherieux FRA      
2012 World Ainslie GBR Outteridge / Jensen AUS      
2012 World Cup Paine USA Outteridge / Jensen AUS      
2012 Olympics Ainslie GBR Outteridge / Jensen AUS      
2013 European Zbogar SLO Burling / Tuke NZL Martinez / Pacheco ESP  
2013 World Zarif BRA Burling / Tuke NZL Besson / Riou FRA  
2013 World Cup Paine USA Fletcher / Sign GBR      
2014 European Scott GBR Burling / Tuke NZL Martinez / Pacheco ESP  
2014 World Scott GBR Burling / Tuke NZL Besson / Riou FRA  
2014 World Cup Scott GBR Warrer / Lang DEN Bissaro / Sicouri ITA  
2015 European Gaspic
CRO
Burling / Tuke NZL Saxton / Groves
GBR
 
2015
World
Scott
GBR
Burling / Tuke
NZL
Besson / Riou
FRA



2015
World Cup
Scott
GBR
Burling / Tuke
NZL
Besson / Riou
FRA



2016
European
Postma
NED
Burling / Tuke
NZL
Martinez / Pacheco
ESP



2016
World
Scott
GBR
Burling / Tuke
NZL
Besson / Riou
FRA



2016
Olympics
Scott
GBR
Burling / Tuke
NZL
Lange / Saroli
ARG



2016
World Cup
Lilley
AUS
Bildstein / Hussl
AUT
Waterhouse / Darmanin
AUS