Index            
 
Sailing  
 
Women - Olympic Classes  
   
   
  Mistral / RS:X   Laser Radial  
  solo sailboard   single - handed dinghy  
    4.23m  
     
  Mistral    
       
1978 World        
1979 World        
1980 European     Sveningsen DAN
1980 World Huber AUT Soderstrom SWE
1981 European     Fryer GBR
1981 World Kohlbach FDR    
1982 European     Soderstrom SWE
1982 World Mascia ITA Steenhuis NED
1983 European     Soderstrom SWE
1983 World   Gelentis USA
1984 European     Steenhuis NED
1984 World      
1985 European     Pavesi ITA
1985 World   Soderstrom SWE
1986 European     Brookes GBR
1986 World Horgen NOR    
1987 European     Pavesi ITA
1987 World Horgen NOR    
1988 World   Ellis AUS
1988 Olympics        
1989 World Horgen NOR Bollweg NED
1990 European     Nilsson SWE
1990 World Way GBR Bollweg NED
1991 European     Zucchinetti ITA
1991 World Herbert FRA Vlachou GRE
1992 European     Brouwer NED
1992 World Herbert FRA    
1992 Olympics Kendall NZL    
1993 European      
1993 World   Brouwer NED
1994 European Lai-Shan HKG Hartley GBR
1994 World Herbert FRA Dennison AUS
1995 European     Nevierova ITA
1995 World Herbert FRA Gordon AUS
1996 European     Monina ITA
1996 World Herbert FRA Ellis AUS
1996 Olympics Lai-Shan HKG    
1997 European Sensini ITA    
1997 World Lai-Shan HKG Blanck AUS
1998 European Herbert FRA    
1998 World Kendall NZL Nevierova ITA
1999 European        
1999 World Kendall NZL Hand CAN
2000 European Sensini ITA    
2000 World Sensini ITA Szotynska POL
2000 Olympics Sensini ITA    
2001 European Sensini ITA    
2001 World Lai-Shan HKG Szotynska POL
2002 European Sensini ITA Jager-Stark AUT
2002 World Kendall NZL Szotynska POL
2003 European Lai-Shan HKG Szotynska POL
2003 World Korsitz ISR Szotynska POL
2004 European Vidal FRA Szotynska POL
2004 World Sensini ITA Weir AUS
2004 Olympics Merret FRA    
2005 European Manchon ESP Stayaert FRA
2005 World Manchon ESP Railey USA
           
    RS:X      
           
2006 European Manchon ESP Van Acker BEL
2006 World Sensini ITA Xu Lijia CHN
2007 European Alabau ESP Van Acker BEL
2007 World Klepacka POL Drozdovskaya BLR
2008 European Alabau ESP Multala FIN
2008 World Sensini ITA Steyaert FRA
2008 Olympics Yin Jian CHN Tunnicliffe USA
2009 European Alabau ESP Railey USA  
2009 World Alabau ESP Multala FIN  
2009 World Cup Manchon ESP Tunnicliffe USA  
2010 European Alabau ESP Mihelic CRO  
2010 World Manchon ESP Multala FIN  
2010 World Cup Manchon ESP Bouwmeester NED  
2011 European Klepacka POL Van Acker BEL  
2011 World Korzits ISR Bouwmeester NED  
2011 World Cup Manchon ESP Bouwmeester NED  
2012 European Alabau ESP Volungeviciute-Scheidt LTU  
2012 World Korzits ISR Volungeviciute-Scheidt LTU  
2012 World Cup Tartaglini ITA Young GBR  
2012 Olympics Alabau ESP Lijia Xu CHN  
2013 European Picon FRA Murphy IRL  
2013 World Korzits ISR Murphy IRL  
2013 World Cup Shaw GBR De Kerangat FRA  
2014 European Picon FRA Weger GER  
2014 World Picon FRA Bouwmeester NED  
2014 World Cup Tartaglini ITA Bouwmeester NED  
2015 European Shaw GBR Drozdovskaya
BLR
 
2015
World
Chen
CHN
Rindom
DEN

2015
World Cup
Shaw
GBR
Bouwmeester
NED

2016
European
Picon
FRA
Bouwmeester
NED

2016
World
Bialecka
POL
Young
GBR

2016
Olympics
Picon
FRA
Bouwmeester
NED

2016
World Cup
Noceti-Klepacka
POL
Bouwmeester
NED