Index              
 
Sailing  
 
Women - Olympic Classes  
   
         
  470   49er FX   Yngling  
  2 handed dinghy   2 handed skiff   3 handed keelboat  
  4.7m   4.9m   6.35m  
           
1985 World Johnson / Johnson CAN        
1986 European Lebrun / Barre FRA        
1986 World Lugar / McLean CAN        
1987 European Lemstrom / Lemstrom FIN        
1987 World Meyer / Adlkofer FDR        
1988 European Vegter / Bultman NED        
1988 World Soderstrom / Bengtsson SWE        
1988 Olympics Jolly / Jewell USA        
1989 European Hardwiger / Pinnow DDR        
1989 World Meyer / Adlkofer FDR        
1990 European Lebrun / Barre FRA        
1990 World Stemmler / Lenkmann FDR        
1991 European Zabell / Guerra ESP        
1991 World Isler / Healy USA        
1992 European Zabell / Guerra ESP        
1992 World Zabell / Guerra ESP        
1992 Olympics Zabell / Guerra ESP        
1993 European Taran / Oleksenko UKR        
1993 World Bohn / Rohatzsch GER        
1994 European Zabell / Via-Dufresne ESP        
1994 World Bohn / Rohatzsch GER        
1995 European Taran / Pacholchyk UKR        
1995 World Zabell / Via-Dufresne ESP        
1996 European Taran / Pacholchyk UKR        
1996 World Zabell / Via-Dufresne ESP        
1996 Olympics Zabell / Via-Dufresne ESP        
1997 European Taran / Pacholchyk UKR        
1997 World Taran / Pacholchyk UKR        
1998 European Taran / Pacholchyk UKR        
1998 World Taran / Pacholchyk UKR        
1999 European Taran / Pacholchyk UKR        
1999 World Taran / Pacholchyk UKR        
2000 European Bekatoron / Tsoulfa GRE        
2000 World Bekatoron / Tsoulfa GRE        
2000 Olympics Armstrong / Stowell AUS        
2001 European Bekatoron / Tsoulfa GRE        
2001 World Bekatoron / Tsoulfa GRE        
2002 European Veessaar / Saaring EST        
2002 World Bekatoron / Tsoulfa GRE     Azon M. /  Azon S. / Tutzo ESP
2003 European Via-Dufresne / Azon ESP        
2003 World Bekatoron / Tsoulfa GRE     Swett / Touchette / Purdy USA
2004 World Torgersson / Zachrisson SWE     Palludan / Otzen / Hartvig DAN
2004 European Ward / Ward DAN        
2004 Olympics Bekatoron / Tsoulfa GRE     Robertson / Webb / Ayton GBR
2005 European Petitjean / Douroux FRA        
2005 World De Koning / Berkhout NED     Barkow / Howe / Capozzi USA
2006 European Rothweiler / Kussatz GER     Azon M. /  Azon S. / Pisonero ESP
2006 World De Koning / Berkhout NED     Azon M. /  Azon S. / Pisonero ESP
2007 European Rothweiler / Kussatz GER        
2007 World De Koning / Berkhout NED     Ayton / Webb / Wilson GBR
2008 European Vogl / Flatcher AUT     Ayton / Webb / Wilson GBR
2008 World Maxwell / Kinsolving USA     Ayton / Webb / Wilson GBR
2008 Olympics Rechichi / Parkinson AUS     Ayton / Webb / Wilson GBR
2009 European Conti / Micol ITA        
2009 World Westerhof / Berkhout NED        
2009 World Cup Koch / Sommer DEN        
2010 European Rol / Defrance FRA        
2010 World Westerhof / Berkhout NED        
2010 World Cup Petitjean / Douroux FRA        
2011 European Pacheco / Betanzos ESP        

             

          Elliott 6  

          3 handed keelboat  

          6.00 m  

             
2011 World Pacheco / Betanzos ESP     Tunnicliffe / Capozzi / Vandemoer USA
2011 World Cup Maxwell / Farrar USA        
2012 European Weguelin / Ainsworth GBR        
2012 World Mills / Clark GBR        
2012 World Cup Clark / Lihan USA        
2012 Olympics Aleh / Powrie NZL     Dominguez / Puga / Menendez ESP
2013 European Lecointre / Geron FRA        
2013 World Aleh / Powrie NZL    

2013 World Cup Vadlau / Van Veen AUT    

2014 European Vadlau / Ogar AUT Nielsen / Olsen DEN    
2014 World Vadlau / Ogar AUT Soffiati Grael / Kunze BRA    
2014 World Cup Aleh / Powrie NZL Soffiati Grael / Kunze BRA    
2015
European
Aleh / Powrie
NZL
Conti / Clapcich
ITA


2015
World
Vadlau / Ogar
AUT
Conti / Clapcich
ITA


2015
World Cup
Clark / Mills
GBR
Soffiati Grael / Kunze
BRA


2016
European
Vadlau / Ogar
AUT
Hansen / Iversen
DEN


2016
World
Lecointre / DeFrance
FRA
Echegoyen / Betanzos
ESP


2016
Olympics
Clark / Mills
GBR
Soffiati Grael / Kunze
BRA


2016
World Cup
Vadlau / Ogar
AUT
Lloyd / Solly
AUS


2017
European
Zegers / Van Veen
NED
Lutz / Beucke
GER


2017
World
Skrzypulec / Mrozek
POL
Hansen / Iversen
DEN


2017
World Cup
McIntyre / Mills
GBR
Soffiati Grael / Kunze
BRA