Index              
   
Shooting - Men            
               
             
  Air Rifle - 10 metres Rifle 3 positions - 50 metress Rifle prone - 50 metres
             
1960 Olympics     Shamburkin URS Kohnke FDR
1962 World     Anderson USA Wenk FDR
1963 European     Klinger FDR Bortz FDR
1964 Olympics     Wigger USA Hammerle HUN
1965 European     Gerassimenok URS Lonscar YUG
1966 World Kummet FDR Anderson USA Boyd USA
1968 Olympics     Klinger FDR Kurka CZE
1969 European Sandor ROM Lapkin URS Gorewski DDR
1970 World Kustermann FDR Pachimovich URS Fiess RSA
1971 European Raskovalov URS Pachimovich URS Johansson SWE
1972 European Melnik URS        
1972 Olympics     Writer USA Li Ho-Jun PRK
1973 European Raynikov URS        
1974 European Simeonow POL        
1974 World Pedzisz POL Writer USA Bulan CZE
1975 European De Mullenheim FRA Mitrofanov URS Ilca ROM
1976 European Raynikov URS        
1976 Olympics     Bassham USA Smieszek FDR
1977 European Steinbruck DDR Lind FDR Andruk POL
1978 European Schlipf FDR        
1978 World Schlipf FDR Bassham USA Allan  GBR
1979 European Cooper GBR Matova BUL Gorewski DDR
1979 World Hillenbrand FDR        
1980 European Mitrofanov URS        
1980 Olympics     Vlasov URS Varga HUN
1981 European Stenvaag NOR Allan GBR Allan GBR
1981 World Bessy FRA        
1982 European Stenvaag NOR        
1982 World Rettkowski DDR Lvov URS Daniltzhenko URS
1983 European Suss FDR Lvov URS Mitrofanov URS
1983 World Heberle FRA        
1984 European Savolodko URS        
1984 Olympics Heberle FRA Cooper GBR Etzel USA
1985 European Westerlund FIN Ivanov URS Ivanov URS
1985 World Heberle FRA        
1986 European Weber FRA        
1986 World Riederer FDR Kurka CZE Bereczky HUN
1987 European Berthelot FRA Zahonyi HUN Lvov URS
1987 World Ivanov URS        
1988 European Petikyan URS        
1988 Olympics Maksimovic YUG Cooper GBR Varga HUN
1989 European Bozhkarev URS Bakes CZE Bochkarev URS
1989 World Amat FRA        
1990 European Amat FRA        
1990 World Riederer FDR Lee  E.C. KOR Bochkarev URS
1991 European Amat FRA Maksimovic YUG Christensen DEN
1991 World Stenvaag NOR        
1992 European Maksimovic YUG        
1992 Olympics Fedkin CIS Petikyan CIS Lee  E.C. KOR
1993 European Badiou FRA Klimenko BLR Koch SUI
1994 European Debevec SLO        
1994 World Polak ISR Kurka CZE Lie Wenjie CHN
1995 European Krebs GER Khadzhibekov RUS Krebs GER
1996 European Waibel AUT        
1996 Olympics Khadzhibekov RUS Amat FRA Klees GER
1997 European Khadzhibekov RUS Martynov BLR Khadzhibekov RUS
1998 European Debevec SLO        
1998 World Khadzhibekov RUS Gonci SVK Tamas USA
1999 European Gonci SVK Gonci SVK Knogler AUT
2000 European Amat FRA        
2000 Olympics Cai Yalin CHN Debevec SLO Edman USA
2001 European Boschman NED Ayvasyan UKR De Nicolo ITA
2002 European Sidi HUN        
2002 World Parker USA Burge SUI Emmons USA
2003 European Gonci SVK Debevec SLO Khadzhibekov RUS
2004 European Sidi HUN        
2004 Olympics Zhu Qinan CHN Jin Zhanbo CHN Emmons USA
2005 European Balaz SVK Kovalenko RUS Starik ISR
2006 European Knogler AUT        
2006 World Bindra IND Khadzhibekov RUS Martynov BLR
2007 European Prikhodzhenko RUS Gonci SVK Di Nicolo ITA
2008 European Hansen NOR        
2008 Olympics Bindra IND Qui Jian CHN Ayvazian UKR
2009 European Campriani ITA Sidi BUL Planer AUT
2010 European Kruglov RUS        
2010 World Campriani ITA Sidi BUL Martynov BLR
2011 European Sidi BUL Sidi BUL Debevec SLO
2012 European Sokolov RUS        
2012 Olympics Moldoveanu ROM Campriani ITA Martynov BLR
2013 European Richter ISR Louginets RUS Sauveplane FRA
2014 European Tsarkov RUS        
2014 World Yang CHN Zhu CHN Potent AUS
2015
European
Rizov
BUL
Kamenskiy
RUS
Kovalenko
RUS
2016
European
Kamenskiy
RUS




2016
Olympics
Campriani
ITA
Campriani
ITA
Junghaenel
GER
2017
European
Maslennikov
RUS
Raynaud
FRA
Shcherbatsevich
BLR