Index              
   
Shooting - Men            
               
               
  Skeet   Trap   Double Trap  
               
1960 European Gilchrist CAN Rossi ITA    
1960 Olympics     Dumitrescu ROM    
1961 European Klingspor SWE Fear GBR    
1961 World Marquez VEN Mattarelli ITA    
1962 European Sistovaris GRE Casciano ITA    
1962 World Durnyev URS Zimenko URS    
1963 European Lossev URS Kramer DDR    
1964 European Zhuranov URS Mattarelli ITA    
1965 European Durnyev URS Canonico ITA    
1965 World Wirnhier FDR Lira CHI    
1966 European Durnyev URS Prevost FRA    
1966 World Jottar CHI Jones USA    
1967 European Faber FRA Casciano ITA    
1967 World Wirnhier FDR Renard BEL    
1968 European Wirnhier FDR Carrega ITA    
1968 Olympics Petrov URS Braithwaite GBR    
1969 European Penot FRA Baud FRA    
1969 World Zhuranov URS Mattarelli ITA    
1970 European Sucharski POL Alipov Ar. URS    
1970 World Petrov URS Carrega ITA    
1971 European Karlsson SWE Basagni ITA    
1971 World Zhuranov URS Carrega ITA    
1972 European Andreyev URS Smelczynski POL    
1972 Olympics Wirnhier FDR Scalzone ITA    
1973 European Shgenti URS Vallduvi ESP    
1973 World Andreyev URS Androzhkin URS    
1974 European Petitpied FRA Azkue ESP    
1974 World Gawilkowski POL Carrega ITA    
1975 European Rasmussen DEN Carneroli ITA    
1975 World Zhuranov URS Primrose CAN    
1976 European Avalos ESP Smelczynski POL    
1976 Olympics Panacek CZE Haldeman USA    
1977 European Aliyev URS Assanov URS    
1977 World Seiffert DEN Azkue ESP    
1978 European Garagnani ITA Hoppe DDR    
1978 World Benetti ITA Vallduvi ESP    
1979 European Rossetti ITA Hoppe DDR    
1979 World Justesen DEN Carrega ITA    
1980 European Panacek CZE Croft GBR    
1980 Olympics Rasmussen DEN Giovanetti ITA    
1981 European Shgenti URS Blondeau FRA    
1981 World Imnaizhvili URS Assanov URS    
1982 European Rossetti ITA Cioni ITA    
1982 World Carlisle USA Giovanetti ITA    
        Vallduvi ESP    
1983 European Hochwald DDR Nummela FIN    
1983 World Dryke USA Primrose CAN    
1984 European Hula CZE Sancho ESP    
1984 Olympics Dryke USA Giovanetti ITA    
1985 European Thorwaldsson SWE Jacobsen DEN    
1985 World Hochwald DDR Bednarik CZE    
1986 European Giardini ITA Cioni ITA    
1986 World Dryke USA Bednarik CZE    
1987 European Cherkassov URS Damme DDR    
1987 World Benelli ITA Monakov URS    
1988 European Dellac FRA Pera ITA    
1988 Olympics Wegner DDR Monakov URS    
1989 European Rossetti ITA Venturini ITA    
1989 World Giovannangelo ITA Venturini ITA    
1990 European Rossetti ITA Zhebanov URS    
1990 World Benelli ITA Damme GER Erickson USA
1991 European Wegner GER Bouvier SUI Casadei ITA
1991 World Rossetti ITA Venturini ITA Boden GBR
1992 European Bechynsky CZE Conti ITA Kizilsu TUR
1992 Olympics Zhang Shan CHN Hdlicka CZE    
1993 European Jensen NOR Peeters BEL Pera ITA
1993 World Clark USA Venturini ITA Lakatos USA
1994 European Benelli ITA Peeters BEL Gombos HUN
1994 World Rossetti ITA Monakov UKR Russell AUS
1995 European Andreou CYP Damme GER Di Spigno ITA
1995 World Al Raschidi KUW Pellielo ITA Haberman AUS
1996 European Raabe GER Peel GBR Franzoni ITA
1996 Olympics Falco ITA Diamond AUS Russell AUS
1997 European Andreou CYP Pellielo ITA Faulds GBR
1997 World Al Raschidi KUW Pellielo ITA Russell AUS
1998 European Bechynsky CZE Zhebanov RUS Schanz GER
1998 World Al Raschidi KUW Pellielo ITA Diamond AUS
1999 European Bechynsky CZE Venturini ITA Di Spigno ITA
1999 World Genga ITA Diamond AUS Di Spigno ITA
2000 European Genga ITA Rebelo POR Mosin URS
2000 Olympics Milchev UKR Diamond AUS Faulds GBR
2001 European Falco ITA Alipov Ay. RUS Di Spigno ITA
2001 World Dulchery USA Diamond AUS Al Afasi KUW
2002 European Falco ITA Kostelecky CZE Di Spigno ITA
2002 World Jensen NOR Al Muddaf KUW Di Spigno ITA
2003 European Falco ITA Tronc FRA Dahlby SWE
2003 World Glyda POL Bindrich GER Eller USA
2004 European Falco ITA Kizilsu TUR Dahlby SWE
2004 Olympics Benelli ITA Alipov Ay. RUS Al Maktoum UAE
2005 European Watndal NOR Alipov Ay. RUS Di Spigno ITA
2005 World Hancock USA Fabbrizi ITA Al Maktoum UAE
2006 European Falco ITA Frasca ITA Mosin RUS
2006 World Ineshin EST Singh Sandhu IND Fokeyev RUS
2007 European Achilleos CYP Tronc FRA Di Spigno ITA
2008 European Brovold NOR Bindrich GER Scott GBR
2008 Olympics Hancock USA Kostelecky CZE Eller USA
2009 European Brovold NOR Pellielo ITA D'Aniello ITA
2010 European Sychra CZE Fernandez ESP D'Aniello ITA
2010 World Shomin RUS Fernandez ESP Richmond USA
2011 European Delaunay FRA Varga SVK Mosin RUS
2012 European Luchini ITA Cernogoraz CRO Dahlby SWE
2012 Olympics Hancock USA Cernogoraz CRO Wilson GBR
2013 European Jensen NOR Glasnovic CRO Mosin RUS
2014 European Lodde ITA Scherhaufer AUT Scott GBR
2014 World Zemlin RUS Varga SVK Richmond USA
2015
European
Mitas
GRE
Pellielo
ITA
Di Spigno
ITA
2016
European
Filippelli
ITA
Fabbrizi
ITA
Mosin
RUS
2016
Olympics
Rossetti
ITA
Glasnovic
CRO
Aldeehani
IOA