Index              
   
Shooting - Women          
               
             
  Air Pistol - 10 metres Pistol - 25 metres

         

1966 World     Raskasova URS

1969 European Stolyarova URS Stolyarova URS

1970 World Carroll USA Stolyarova URS

1971 European Tesarova URS Niskova URS

1972 European Stolyarova URS    

1973 European Simonyan URS    

1974 European Stolyarova URS Stolyarova URS

1974 World Simonyan URS Stolyarova URS

1975 European Zharikova URS Stolyarova URS

1976 European Simonyan URS Ciobanu ROM

1977 European Korsun URS Korsun URS

1978 European Korsun URS Asrian URS

1978 World Hansson SWE Dyer USA

1979 European Simonyan URS Karabolli ALB

1979 World Fox-Oslowski USA    

1980 European Sysilaa FIN Korsun URS

1981 European Bodin SWE Ciobanu ROM

1981 World Kalenina URS    

1982 European Dobrantzheva URS Dobrantzheva URS

1982 World Dobrantzheva URS Balogh HUN

1983 European Veressova URS Macouai ROM

1983 World Bodin SWE    

1984 European Dobrantzheva URS    

1984 Olympics     Thom CAN

1985 European Dobrantzheva URS Kaposztai ROM

1985 World Dobrantzheva URS    

1986 European Sekaric YUG    

1986 World Volker DDR Dobrantzheva URS

1987 European Svetkova URS Kotzherova URS

1987 World Brajkovic YUG    

1988 European Breker FDR    

1988 Olympics Sekaric YUG Salukvadse URS

1989 European Smirnova URS Salukvadse URS

1989 World Salukvadse URS    

1990 European Salukvadse URS    

1990 World Sekaric YUG Logvinenko URS

1991 European Sekaric YUG Serra-Tosio FRA

1991 World Logvinenko URS    

1992 European Sekaric YUG    

1992 Olympics Logvinenko CIS Logvinenko URS

1993 European Smirnova RUS Salukvadse GEO

1994 European Grozdeva BUL    

1994 World Sekaric YUG Soon-Hee KOR

1995 European Grozdeva BUL Kubala AUT

1996 European Sekaric YUG    

1996 Olympics Klochneva RUS Li Duihong CHN

1997 European Kuznetsova RUS Grozdeva BUL

1998 European Sagun POL    

1998 World Dorzhsuren MGL Cai Yeiqing CHN

1999 European Meyerhoff DEN Grozdeva BUL

2000 European Smirnova RUS    

2000 Olympics Tao Luna CHN Grozdeva BUL

2001 European Achmertdinova RUS Suppo ITA

2002 European Meltz-Meyerhoff DEN    

2002 World Kostevych UKR Dorzhsuren GER

2003 European Meltz-Meyerhoff DEN Grozdeva BUL

2004 European Achmertdinova RUS    

2004 Olympics Kostevych UKR Grozdeva BUL

2005 European Smirnova RUS Sekaric SCG

2006 European Meltz-Meyerhoff DEN    

2006 World Paderina RUS Chen Ying CHN

2007 European Vericchio GER Kodra ALB

2008 European Chaika BLR    

2008 Olympics Guo Wenjun CHN    

2009 European Grozdeva BUL Grozdeva BUL    
2010 European Velickovic SRB        
2010 World Arunovic SRB Klimova RUS    
2011 European Goberville FRA Diethelm SUI    
2012 European Velickovic SRB        
2012 Olympics Guo Wenjun CHN Kim J.M. KOR    
2013 European Goberville FRA Gerber (Diethelm) SUI    
2014 European Thurmann GER        
2014 World Jung KOR Zhang CHN    
2015
European
Kostevyck
UKR
Czonka
HUN


2016
European
Kostevyck
UKR




2016
Olympics
Zhang Mengxue
CHN
Korakaki
GRE