Index              
   
Shooting - Women          
               
             
  Air Rifle - 10 metres Rifle (3 positions) - 50 metres

         

1961 European     Ryabinskaya URS

1962 World     Dolgoborodova URS

1965 European     Ryabinskaya URS

1966 World     Thompson USA

1969 European Riesterer FDR Sachartzhenko URS

1970 World Cherkasova URS Murdock  (Thompson) USA

1971 European Baia ROM Masic YUG

1972 European Riesterer FDR    

1973 European Zibalova URS    

1974 European Zarina URS Harisova CZE

1974 World Ratkinova URS Pelova BUL

1975 European Zibalova URS Pelova BUL

1976 European Olach ROM Pelova BUL

1977 European Bals FDR Kanthak DDR

1978 European Krylova URS Hameenlinna URS

1978 World Oliver USA Oliver USA

1979 European Berklaya-Zarina URS Forian HUN

1979 World Monez USA    

1980 European Cooper GBR Boyko URS

1981 European Jeppesen NOR Helbig  (Kanthak) DDR

1981 World Komaristova URS    

1982 European Maluchina URS Ylonen FIN

1982 World Lange FDR Helbig  (Kanthak) DDR

1983 European Leskiyev URS Helbig  (Kanthak) DDR

1983 World Helbig  (Kanthak) DDR    

1984 European Forian HUN    

1984 Olympics Spurgin ITA Wu Xiaoxuan CHN

1985 European Letcheva BUL Matova BUL

1985 World Forian HUN    

1986 European Karlsson SWE    

1986 World Letcheva BUL Letcheva BUL

1987 European Letcheva BUL Letcheva BUL

1987 World Letcheva BUL    

1988 European Joo HUN    

1988 Olympics Shilova URS Sperger FDR

1989 European Cherkasova URS Maluchina URS

1989 World Letcheva BUL    

1990 European Joo HUN    

1990 World Joo HUN Letcheva BUL

1991 European Seledkova URS Matova BUL

1991 World Forian HUN    

1992 European Valkova BUL    

1992 Olympics Kab-Soon KOR Meili USA

1993 European Forian HUN Letcheva BUL

1994 European Maluchina RUS    

1994 World Pfeilschifter GER Maluchina RUS

1995 European Matova BUL Letcheva BUL

1996 European Zhilova BLR    

1996 Olympics Mauer POL Ivosev YUG

1997 European Buhlmann SUI Mauer POL

1998 European Pogrebniak BLR    

1998 World Pfeilschifter GER Pfeilschifter GER

1999 European Pfeilschifter GER Galkina RUS

2000 European Bellenou FRA    

2000 Olympics Napolski-Johnson USA Mauer POL

2001 European Pfeilschifter GER Pfeilschifter GER

2002 European Pfeilschifter GER    

2002 World Kurkova CZE Horneber GER

2003 European Galkina RUS Yuchkova RUS

2004 European Kurkova CZE    

2004 Olympics Du Li CHN Galkina RUS

2005 European Lechner GER Goldobina RUS

2006 European Goldobina RUS    

2006 World Du Li CHN Galkina RUS

2007 European Kurkova CZE Kalnysh UKR

2008 European Galkina RUS    

2008 Olympics Emmons  (Kurkova) CZE Du Li CHN

2009 European Pejcic CRO Goldobina RUS    
2010 European Arsovic SRB        
2010 World Yi Siling CHN Lechner GER    
2011 European Pfeilschifter GER Pfeilschifter GER    
2012 European Pfeilschifter GER        
2012 Olympics Yi Siling CHN Gray USA    
2013 European Ungerank AUT Kleinmanns GER    
2014 European Miskolczi HUN        
2014 World Zublasing ITA Gauss GER    
2015
European
Gschwandtner
GER
Maksimovic
SRB


2016
European
Arsovic
SRB




2016
Olympics
Thrasher
USA
Engleder
GER