Index              
   
Shooting - Women          
               
             
    Skeet   Trap   Double Trap  
               
1960 European Derosier FRA Zavara URS    
1961 European Mata VEN Zavara URS    
1962 European Camus BEL Zavara URS    
1962 World Mata VEN Gerassina URS    
1963 European Geuens BEL Gerassina URS    
1964 European Smirnova URS Stephane FRA    
1965 European Smirnova URS Delaire FRA    
1966 European Smirnova URS Gerassina URS    
1966 World Smirnova URS Von Soden FDR    
1967 European Gurvizh URS Von Soden FDR    
1967 World Gurvizh URS Von Soden FDR    
1968 European Gurvizh URS Von Soden FDR    
1969 European Gurvizh URS Von Soden FDR    
1969 World Ortiz MEX Avrile ITA    
1970 European Kortzhinskaya-Gurvizh URS Von Soden FDR    
1970 World Kortzhinskaya-Gurvizh URS Sidorova URS    
1971 European Kortzhinskaya-Gurvizh URS Rolandi ITA    
1971 World Ortiz MEX Zhomutova URS    
1972 European Martsinkiaviciute URS Gonzalez de Riona ESP    
1973 European Jordan FDR Klekova URS    
1974 European Kortzhinskaya-Gurvizh URS Robolle FRA    
1974 World Kortzhinskaya-Gurvizh URS Nattrass CAN    
1975 European Kortzhinskaya-Gurvizh URS Von Soden FDR    
1975 World Kortzhinskaya-Gurvizh URS Nattrass CAN    
1976 European Koneyeva URS Klekova URS    
1977 European Kortzhinskaya-Gurvizh URS Gerassina URS    
1977 World Jordan FDR Nattrass CAN    
1978 European Kortzhinskaya-Gurvizh URS Klekova URS    
1978 World Hansberg ITA Nattrass CAN    
1979 European Hansberg ITA Lynch GBR    
1979 World Hansberg ITA Nattrass CAN    
1980 European Hansberg ITA Klekova URS    
1981 European Kortzhinskaya-Gurvizh URS Gentiletti ITA    
1981 World Wu Lanying CHN Nattrass CAN    
1982 European Jansson SWE Chizhirina URS    
1982 World Yakimova URS Del Garcia ESP    
1983 European Yakimova URS Chizhirina URS    
1983 World Yakimova URS Tomsovic USA    
1984 European Yakimova URS Chizhirina URS    
1985 European Magnusson SWE Baldisserri ITA    
1985 World Carlisle USA Li Li CHN    
1986 European Demina URS Nikandrova URS    
1986 World Demina URS En Gao CHN    
1987 European Demina URS Pelosi ITA    
1987 World Fang Meimei CHN Yin Weiping CHN    
1988 European Demina URS Gudzinevisjute URS    
1989 European Wilczynska POL Usieta ESP    
1989 World Zhang Shan CHN Chizhirina URS    
1990 European Demina URS Chizhirina URS    
1990 World Demina URS Baldisserri ITA Satu FIN
1991 European Igaly HUN Chizhirina URS Chizhirina URS
1991 World Jong-Ran PRK Usieta ESP Satu FIN
1992 European Avetisyan CIS Chizhirina URS Rantapu FIN
1993 European Meftachetdinova AZE Usieta ESP Pusila FIN
1993 World Demina URS Usieta ESP Strodtman USA
1994 European Avetisyan ARM Pusila FIN Gelisio ITA
1994 World Avetisyan ARM Tattini ITA Satu FIN
1995 European Meftachetdinova AZE     Murtoniemi FIN
1995 World Meftachetdinova AZE Strodtman USA Gelisio ITA
1996 European Pitkanen FIN Bocca ITA Innocenti ITA
1996 Olympics         Rhode USA
1997 European Meftachetdinova AZE Focan BEL Focan BEL
1997 World Parrini ITA Rabaya RUS Gelisio ITA
1998 European Lepomaki FIN Pusila FIN Julin FIN
1998 World Igaly HUN Pusila FIN Gelisio ITA
1999 European Gobbo ITA Laritcheva RUS Kiermayer GER
1999 World Avetisyan ARM Gentry USA Julin FIN
2000 European Lepomaki FIN Focan BEL Kiermayer GER
2000 Olympics Meftachetdinova AZE Gudzinevisjute LTU Hansen SWE
2001 European Panarina RUS Tkack RUS Gelisio ITA
2001 World Meftachetdinova AZE Laritcheva RUS Zhang Yafei CHN
2002 European Avetisyan ARM Quintanal ESP Gelisio ITA
2002 World Igaly HUN Tkack RUS Lin Yichun CHN
2003 European Meftachetdinova AZE Quintanal ESP Quintanal ESP
2003 World Wei Ning CHN Chuyko UKR Quintanal ESP
2004 European Demina RUS Leon ESP Hansen SWE
2004 Olympics Igaly HUN Balogh AUS Rhode USA
2005 European Larsson SWE Perilli ITA Girotto ITA
2005 World Girardet-Allard FRA Gelisio ITA Wang Jinglin CHN
2006 European Cainero ITA Perilli ITA    
2006 World Avetisyan ARM Nattrass CAN Hye-Kyoung KOR
2007 European Cainero ITA Racinet FRA    
2008 European Bartekova SVK Kiermayer GER    
2008 Olympics Cainero ITA Makela-Nummela FIN    
2009 European Larsson SWE Rossi ITA    
2010 European Bartekova SVK Kiermayer GER    
2010 World Rhode USA Stefecekova SVK Li Rui CHN
2011 European Ozyaman TUR Galvez ESP    
2012 European Avetisyan ARM Gelisio ITA    
2012 Olympics Rhode USA Rossi ITA    
2013 European Cainero ITA Rossi ITA    
2014 European Cainero ITA Gelisio ITA    
2014 World Drozd USA Quooss GER    
2015
European
Wenzel
GER
Rehak-Stefecekova
SVK


2016
European
Cainero
ITA
Rehak-Stefecekova
SVK
Parish
GBR
2016
Olympics
Bacosi
ITA
Skinner
AUS