Index                          

 

Skiing - Freestyle  

 

Women  

 

 

    Aerials   Moguls   Dual Moguls   SkiCross   Half Pipe   Slopestyle   Big Air

                           

1980 World Cup Bowie CAN English USA                

1981 World Cup Asselin CAN English USA                

1982 World Cup Asselin CAN English USA                

1983 World Cup Asselin CAN Wolff CAN                

1984 World Cup Wirth SUI English USA                

1985 World Cup Gardner CAN Tiampo USA                

1986 World Quintana USA Tiampo USA                

1986 World Cup Fraser CAN Tiampo USA                

1987 World Cup Reichart FDR Monod FRA                

1988 World Palenik USA Mittermayer FDR                

1988 World Cup Gardner CAN Hattestad NOR                

1989 World Lombard FRA Monod FRA                

1989 World Cup Lombard FRA Monod FRA                

1990 World Cup Reichart GER Weinbrecht USA                

1991 World Simchen GER Weinbrecht USA                

1991 World Cup Semenchuk URS Weinbrecht USA                

1992 Olympics     Weinbrecht USA                

1992 World Cup Marshall AUS Weinbrecht USA                

1993 World Cheryasova UZB Hattestad NOR                

1993 World Cup Cheryasova UZB Hattestad NOR                

1994 Olympics Cheryasova UZB Hattestad NOR                

1994 World Cup Cheryasova UZB Weinbrecht USA                

1995 World Stone USA Gilg FRA                

1995 World Cup Stone USA Monod FRA                

1996 World Cup Brand SUI Weinbrecht USA Gilg FRA            

1997 World Marshall AUS Gilg FRA                

1997 World Cup Brenner CAN Mittermayer FDR Gilg FRA            

1998 Olympics Stone USA Satoya JPN                

1998 World Cup Stone USA Elfman SWE Tra NOR            

1999 World Cooper AUS Batelle USA Schmidt GER            

1999 World Cup Cooper AUS Batelle USA Roark USA            

2000 World Cup Cooper AUS Batelle USA Tra NOR            

        Elfman SWE                

2001 World Bauer CAN Tra NOR Tra NOR            

2001 World Cup Cooper AUS Tra NOR                

2002 Olympics Camplin AUS Tra NOR                

2002 World Cup Tsuper BLR Marbler AUT Gerg GER            

2003 World Camplin AUS Tra NOR Tra NOR            

2003 World Cup Camplin AUS Bahrke USA Marbler AUT Steffen SUI        

2004 World Cup Camplin AUS Heil CAN     Steffen SUI        

2005 World Li Nina CHN Kearney USA Heil CAN Huttary AUT Burke CAN    

2005 World Cup Li Nina CHN Heil CAN     Huttary AUT        

2006 Olympics Leu SUI Heil CAN                

2006 World Cup Leu SUI Heil CAN     David FRA Caradeux FRA    

2007 World Li Nina CHN Richards CAN Heil CAN David FRA      

2007 World Cup Cooper AUS Heil CAN Heil CAN David FRA Cumming USA    

2008 World Cup Cooper AUS Uemura JPN     David FRA Burke CAN    

2009 World Li Nina CHN Uemura JPN Uemura JPN McIvor CAN Faivre SUI    

2009 World Cup Lassila AUS Kearney USA     David FRA Faivre SUI    

2010 Olympics Lassila AUS Kearney USA     McIvor CAN        

2010 World Cup Li Nina CHN Heil CAN     David FRA        

2011 World Cheng CHN Heil CAN Heil CAN Serwa CAN Groenewoud CAN Segal AUS

2011 World Cup Cheng CHN Kearney USA     Holmlund SWE Burke CAN    

2012 World Cup Xu  M. CHN Kearney USA     Thompson CAN Sigourney USA Murud NOR


                      Turski CAN

2013 World Xu  M.
CHN Kearney USA Dufour-Lapointe C. CAN Smith SUI Faivre SUI Turski CAN

2013 World Cup Xu  M.
CHN Kearney USA     Smith SUI Faivre SUI Herman USA

2014 Olympics Tsuper BLR Dufour-Lapointe J. CAN     Thompson CAN Bowman USA Howell CAN

2014 World Cup Li Nina CHN Kearney USA     Thompson CAN Logan USA Zimmermann GER

2015 World Peel AUS Dufour-Lapointe J. CAN Kearney USA Limbacher AUT Faivre SUI Zimmermann GER

2015 World Cup McKinnon USA Kearney USA     Holmlund SWE Onozuka JPN Dahlstrom SWE

2016
World Cup
Caldwell
USA
Dufour-Lapointe C.
CAN


Holmlund
SWE
Onozuka
JPN
Staastad-Christiansen
NOR


2017
World
Caldwell
USA
Cox
AUS
Laffont
FRA
Naeslund
SWE
Onozuka
JPN
Ledeux
FRA


2017
World Cup
Xu  M.
CHN
Cox
AUS


Thompson
CAN
Martinod
FRA
Hoefflin
SUI
Dahlstrom
SWE
2018
Olympics
Huskova
BLR
Laffont
FRA


Serwa
CAN
Sharpe
CAN
Hoefflin
SUI


2018
World Cup
Xu  M.
CHN
Laffont
FRA


Naeslund
SWE
Sharpe
CAN
Burmansson
SWE
Bertagna
ITA
2019
World
Ramanouskaya
BLR
Galysheva
KAZ
Laffont
FRA
Thompson
CAN
Sildaru
EST


Ledeux
FRA
2019
World Cup
Xu  M.
CHN
Laffont
FRA


Smith  F.
SUI
Sharpe
CAN
Oldham
CAN
Gaskell
CAN