Index                          
 
Football Teams  
   
     
  Div Manager Goalkeeper Right Back Centre Back Centre Back Left Back   Centre Midfield Centre Midfield Left Midfield Forward Forward
NEWPORT COUNTY

 

 
  Right Midfield
                           
1959\60 4 Lucas Weare Bird Peake Rowland Williams D. McSeveney Burton Riggs Dixon McPherson Meyer
1960\61 4 Lucas Weare Bird Peake Rowland Williams D. McSeveney Burton Riggs Dixon McPherson Meyer
1961\62 4 Lucas Weare Bird Evans Rowland Thomas Smith G. Fry Webster Robertson Buchanan Finlay
1962\63 4 Lucas Weare Frowen Rathbone Rowland Thomas Smith G. Hudson Sullivan Sheffield Bonson Hunt
1963\64 4 Lucas Weare Walters Rathbone Rowland Williams D. Smith G. Sullivan Hill Pring Bonson Hunt
1964\65 4 Lucas Beswick Walters Rathbone Rowland Williams D. Smith G. Reece Hill Pring Morgans Sheffield
1965\66 4 Lucas Beswick Bird Rathbone Rowland Williams D. Smith G. Cook Hill Morgans Hale Jones D.
1966\67 4 Lucas Weare Bird Rathbone Rowland Williams D. Pugh Robinson Hill Morgans Melling Jones D.
1967\68 4 Graham Timson Wilson Williams A. Rowland Williams D. Pugh Jones T. Hill King Buck Jones D.
1968\69 4 Graham Weare Wood Cooper T. McLaughlin Williams D. McClelland Jones T. Hill King Buck White
1969\70 4 Lucas Weare Ferguson Cooper T. Coldrick McLaughlin Thomas Mabbutt Hill Radford Derrick White
1970\71 4 Lucas Macey Ferguson Aizlewood Coldrick Saunders Thomas Young White Radford Brown White
1971\72 4 Lucas Lynch Passey Aizlewood Coldrick Sprague Hooper Harris Hill Jones Ro. Brown Jones D.
1972\73 4 Lucas Macey Passey Aizlewood Coldrick Sprague Hooper Harris Hill Jones Ro. Brown Jones D.
1973\74 4 Lucas Macey Passey Aizlewood Coldrick Sprague Hooper Harris Screen Jarman Jones Ro. Godfrey
1974\75 4 Harris Macey Bell Aizlewood Coldrick Relish Hooper Summerhayes Screen White Woods Godfrey
1975\76 4 Elliott Macey Bell Aizlewood Woodruff Relish Hooper Elliott Love Screen Woods Godfrey
1976\77 4 Scoular Plumley Bell Byrne Derrett Relish Hooper Emanuel Villars Preece Jones Ro. Parsons
1977\78 4 Addison Plumley Bell Byrne Derrett Relish Moore Emanuel Walker Preece Jones Ro. Goddard
1978\79 4 Ashurst Plumley Walden Bruton Oakes Relish Moore Williams M. Tynan Lowndes Jones Ro. Goddard
1979\80 4 Ashurst Plumley Thompson Bruton Oakes Relish Moore Bailey Tynan Lowndes Aldridge Goddard
1980\81 3 Ashurst Kendall Walden Bruton Oakes Relish Moore Bailey Tynan Lowndes Aldridge Gwyther
1981\82 3 Ashurst Kendall Walden Boyle Oakes Lees Johnson Vaughan Tynan Lowndes Aldridge Gwyther
1982\83 3 Addison Kendall Elsey Boyle Oakes Relish Jones V. Vaughan Tynan Lowndes Aldridge Gwyther
1983\84 3 Addison Kendall Elsey Boyle Matthewson Jones L. Jones V. Vaughan Bailey Michallef Aldridge Lewis
1984\85 3 Addison Kendall Pulis Boyle Matthewson Jones L. Giles Vaughan Kent Kellow Chamberlain Cooper S.
1985\86 3 Smith Kendall Elsey Boyle Pulis Jones L. James Carter Berry Lewis Staniforth Latchford
1986\87 3 Mullen Kendall Jones P. Compton Abruzzeze Jones L. Gibbins Carter Berry Lewis Staniforth Mardenborough
1987\88 4 Eastick Bradshaw Thackeray Jones P. Abruzzeze Hodgson Gibbins Jones Ri. Tupling Lewis Taylor Vinter
1988\89                          
1989\90                          
1990\91                          
1991\92                          
1992\93                          
1993\94                          
1994\95                          
1995\96                          
1996\97                          
1997\98                          
1998\99                          
1999\00                          
2000\01                          
2001\02                          
2002\03                          
2003\04                          
2004\05                          
2005\06                          
2006\07                          
2007\08                          
2008\09                          
2009\10                          
2010\11                          
2011\12                          
2012\13 BSP Edinburgh                      
2013\14 2 Edinburgh Pidgeley Chapman Worley Yakubu Jackson Naylor Minshull Pipe Willmott Zebroski Washington
2014\15 2 Edinburgh Day Jackson Jones D. Yakubu Klukowski Minshull Byrne Sandell Chapman Zebroski O'Connor
2015\16
2
Feeney
Day
Holmes
Hughes
Klukowski
Barrow
Elito
Byrne
Donacien
Rodman
Boden
John-Lewis
2016\17
2
Westley
Day
Pipe
Bennett
Butler
O'Brien
Labadie
Randall
Jones D.
Tozer
Bird
Rigg