Index              
             
Swimming            
             
Backstroke - Men          
             
             
Click on underlined Swimmer to access photograph and career highlights        
             
  50 Metres   100 Metres   200 Metres  
             
1960 Olympics     Theile AUS  
1962 European       Barbier URS
1962 Commonwealth     Sykes GBR Carroll AUS
1964 Olympics       Graef USA
1966 European       Gromak URS
1966 Commonwealth     Reynolds AUS Reynolds AUS
1968 Olympics     Matthes DDR Matthes DDR
1970 European     Matthes DDR Matthes DDR
1970 Commonwealth     Kennedy CAN Richards GBR
1972 Olympics     Matthes DDR Matthes DDR
1973 World     Matthes DDR Matthes DDR
1974 European     Matthes DDR Matthes DDR
1974 Commonwealth     Tonelli CAN Cooper AUS
1975 World     Matthes DDR Verraszto HUN
1976 Olympics     Naber USA Naber USA
1977 European     Rolko CZE Verraszto HUN
1978 Commonwealth     Patching AUS Hurring NZL
1978 World     Jackson USA Vassallo USA
1980 Olympics     Baron SWE Wladar HUN
1981 European     Wladar HUN Wladar HUN
1982 Commonwealth     West CAN Henning CAN
1982 World     Richter DDR Carey USA
1983 European     Richter DDR Zabalotnov URS
1984 Olympics     Carey USA Carey USA
1985 European     Poliansky URS Poliansky URS
1985 Pan Pacific     Carey USA Carey USA
1986 Commonwealth     Tewksbury CAN Goss CAN
1986 World     Poliansky URS Poliansky URS
1987 European     Zabolotnov URS Zabolotnov URS
1987 Pan Pacific     Tewksbury CAN Veatch USA
1988 Olympics     Suzuki JPN Poliansky URS
1989 European     Lopez-Zubero ESP Battistelli ITA
1989 Pan Pacific     Rouse USA Veatch USA
1990 Commonwealth     Tewksbury CAN Anderson CAN
1991 European     Lopez-Zubero ESP Lopez-Zubero ESP
1991 Pan Pacific     Rouse USA Rouse USA
1991 World     Rouse USA Lopez-Zubero ESP
1992 Olympics     Tewksbury CAN Lopez-Zubero ESP
1993 European     Lopez-Zubero ESP Selkov RUS
1993 Pan Pacific     Rouse USA Sharp USA
1994 World     Lopez-Zubero ESP Selkov RUS
1994 Commonwealth     Harris GBR Ruckwood GBR
1995 European     Selkov RUS Selkov RUS
1995 Pan Pacific     Rouse USA Schwenk USA
1996 Olympics     Rouse USA Bridgewater USA
1997 European     Lopez-Zubero ESP Selkov RUS
1997 Pan Pacific     Krayzelburg USA Krayzelburg USA
1998 Commonwealth     Versfeld CAN Versfeld CAN
1998 World     Krayzelburg USA Krayzelburg USA
1999 European Theloke GER Theloke GER Braun GER
1999 Pan Pacific     Krayzelburg USA Krayzelburg USA
2000 European Theloke GER Ortega ESP Kozulj CRO
2000 Olympics     Krayzelburg USA Krayzelburg USA
2001 World Bal USA Welsh AUS Peirsol USA
2002 European Rupprath GER Theloke GER Kozulj CRO
2002 Commonwealth Welsh AUS Welsh AUS Goddard GBR
2002 Pan Pacific     Peirsol USA Peirsol USA
2003 World Rupprath GER Peirsol USA Peirsol USA
2004 European Theloke GER Cseh HUN Rogan AUT
2004 Olympics     Peirsol USA Peirsol USA
2005 World Grigoriadis GRE Peirsol USA Peirsol USA
2006 Commonwealth Clay GBR Tancock GBR Tait GBR
2006 European Meeuw GER Vyatchanin RUS Vyatchanin RUS
2006 Pan Pacific     Peirsol USA Peirsol USA
2007 World Zandberg RSA Peirsol USA Lochte USA
2008 European Grigoriadis GRE Rogan AUT Rogan AUT
2008 Olympics     Peirsol USA Lochte USA
2009 World Tancock GBR Koga JPN Peirsol USA
2010 European Lacourt FRA Lacourt FRA Donets RUS
2010 Pan Pacific Koga JPN Peirsol USA Lochte USA
2010 Commonwealth Tancock GBR Tancock GBR Goddard GBR
2011 World Tancock GBR Lacourt FRA Lochte USA

      Stravius FRA    
2012 European Grigoriadis GRE Grigoriadis GRE Kawecki POL
2012 Olympics     Grevers USA Clary USA
2013 World Lacourt FRA Grevers USA Lochte USA
2014 Commonwealth Treffers AUS Walker-Hebborn GBR Larkin AUS
2014 European Morozov RUS Walker-Hebborn GBR Kawecki POL
2014 Pan Pacific     Irie JPN Clary USA
2015 World Lacourt FRA Larkin AUS Larkin AUS
2016
European
Lacourt
FRA
Lacourt
FRA
Kawecki
POL
2016
Olympics


Murphy
USA
Murphy
USA
2017
World


Xu
CHN