Index            
   
Volleyball - Women  
   
   
   
  European Cup   European Cup   European Volleyball   
      Winners Cup   Federation Cup   
             
1960      
1961 Dynamo Moscow URS    
1962 Burovestniek Odessa URS    
1963 Dynamo Moscow URS    
1964 Levski Sparta Sofia BUL    
1965 Dynamo Moscow URS    
1966 CSKA Moscow URS    
1967 CSKA Moscow URS    
1968 Dynamo Moscow URS    
1969 Dynamo Moscow URS    
1970 Dynamo Moscow URS    
1971 Dynamo Moscow URS    
1972 Dynamo Moscow URS    
1973 Nimse Budapest HUN CSKA Moscow URS  
1974 Dynamo Moscow URS CSKA Moscow URS  
1975 Dynamo Moscow URS Traktor Schwerin DDR  
1976 Red Star Prague CZE Slavia Bratislava CZE  
1977 CSKA Moscow URS Iska Vorochilovgrad URS  
1978 Traktor Schwerin DDR Dynamo Berlin DDR  
1979 CSKA Sofia BUL Red Star Prague CZE  
1980 Red Star Prague CZE Varas Izzo Budapest HUN  
1981 Uralotchka Sverdlovsk URS Varas Izzo Budapest HUN SV Lohhol FDR
1982 Uralotchka Sverdlovsk URS CSKA Sofia BUL USC Munster FDR
1983 Uralotchka Sverdlovsk URS Medine Odessa URS SC ISZ Feuerbach FDR
1984 CSKA Sofia BUL Dynamo Berlin DDR Victor Village Bari ITA
1985 ADK Alma Ata URS Dynamo Berlin DDR Victoria Augsburg FDR
1986 CSKA Moscow URS Uralotchka Sverdlovsk URS Nelsen Reggio Emilia ITA
1987 Uralotchka Sverdlovsk URS Kommunalnik Minsk URS Civ & Civ Modena ITA
1988 Teodora Ravenna ITA CSKA Moscow URS Yoghi Ancona ITA
1989 Uralotchka Sverdlovsk URS ADK Alma Ata URS Braglia Reggio Emilia ITA
1990 Uralotchka Sverdlovsk CIS ADK Alma Ata CIS Orbita Zaparozhye CIS
1991 Mledost Zagabria YUG ADK Alma Ata CIS Calla Salotti Matera ITA
1992 Il Messagero Ravenna ITA USC Munster GER Calla Salotti Matera ITA
1993 Latte Rugiada Matera ITA Cyd Berlin GER Fincres Roma ITA
1994 Uralotchka Sverdlovsk RUS Brummel Ancona ITA USC Munster GER
1995 Uralotchka Sverdlovsk RUS Anthesis Modena ITA Ecoclear Sumirago ITA
1996 Parmalat Matera ITA Anthesis Modena ITA USC Munster GER
1997 Foppapadretti Bergamo ITA Anthesis Modena ITA Gierre Alpan Roma ITA
1998 OK Dubrovnik CRO CSKA Moscow RUS CerMagica Reggio Emilia ITA
1999 Foppapadretti Bergamo ITA Eczacibasi Istanbul TUR Centro Ester (Inn) Napoli ITA
2000 Foppapadretti Bergamo ITA Pallovalo Sirio Perugia ITA Medinex Reggio Calabria ITA

           

Champions League   Top Teams Cup   CEV Cup  

           
2001 Volley Modena ITA Asterix Kieldrecht BEL Cividine Vicenza ITA
2002 RC  Cannes FRA Azerrail Baku AZE Stinol Lipetsk RUS
2003 RC  Cannes FRA RC Villebon 91 FRA Asystel Volley Novara ITA
2004 Marichal Tenerife ESP Gunes Vakifbank Istanbul TUR Foppapadretti Bergamo ITA
2005 Foppapadretti Bergamo ITA Pallavolo Chieri ITA Pallavollo Sirio Perugia ITA
2006 Pallavollo Sirio Perugia ITA Sant'Orsola Asystel Novara ITA Scavolini Pesaro ITA
2007 Foppapadretti Bergamo ITA Grupo 2002 Murcia ESP Pallavollo Sirio Perugia ITA

           

    CEV Cup   Challenge Cup  

           
2008 Pallavollo Sirio Perugia ITA Scavolini Pesaro ITA Gunes Vakifbank Istanbul TUR
2009 Volley Bergamo ITA Asystel Volley Novara ITA Vini Monteschiavo Jesi ITA
2010 Volley Bergamo ITA Yamamay Busto Arsizio ITA Dresdner SC GER
2011 VGS Istanbul TUR Chateau d'Ax Urbino ITA Azerrail Baku AZE
2012 Fenerbahce Istanbul TUR Yamamay Busto Arsizio ITA Lokomotiv Baku AZE
2013 Vakifbank Istanbul TUR Bank BPS Fakro Muszyna POL Dinamo Krasnodar RUS
2014 Dinamo Kazan RUS Fenerbahce Istanbul TUR Zarechie Odintsovo RUS
2015
Eczacibasi VitrA Istanbul
TUR
Dinamo Krasnodar
RUS
Bursa BBSK
TUR
2016
Pomi Casalmaggiore
ITA
Dinamo Krasnodar
RUS
CSM Bucuresti
ROM
2017
Vakifbank Istanbul
TUR
Dinamo Kazan
RUS
Bursa BBSK
TUR