Index            
         
Winter Sports        
         
Bobsleigh - Men        
         
         
  2 Man Bobsleigh   4 Man Bobsleigh   Team  (mixed)
           
1960 World Monti / Alvera ITA Italy Monti  
1961 World Monti / Siorpaes ITA Italy Monti  
1962 World Ruatti / de Lorenzo ITA West Germany Scheller  
1963 World Monti / Siorpaes ITA Italy Zardini  
1964 Olympics Nash / Dixon GBR Canada Emery  
1965 European Thaler / Koxeder AUT      
1965 World Nash / Dixon GBR Canada Emery  
1966 European Thaler / Koxeder AUT      
1966 World Monti / Siorpaes ITA    
1967 European Thaler / Durnthaler AUT Romania Panturu  
1967 World Thaler / Reinhold AUT    
1968 European Zimmerer / Utzschneider FDR Switzerland Wicki  
1968 Olympics Monti / di Paolis ITA Italy Monti  
1969 European Thaler / Durnthaler AUT Italy Frigo  
1969 World de Zordo / Frassinelli ITA West Germany Zimmerer  
1970 European Gaspari / Armano ITA West Germany Zimmerer  
1970 World Floth / Bader FDR Italy de Zordo  
1971 European Floth / Bader FDR Romania Panturu  
1971 World Gaspari / Armano ITA Switzerland Stadler  
1972 European Zimmerer / Utzschneider FDR Switzerland Muller  
1972 Olympics Zimmerer / Utzschneider FDR Switzerland Wicki  
1973 European Zimmerer / Utzschneider FDR West Germany Zimmerer  
1973 World Zimmerer / Utzschneider FDR Switzerland Stadler  
1974 World Zimmerer / Utzschneider FDR West Germany Zimmerer  
1975 World Alvera / Perruquet ITA Switzerland Scharer  
1976 European Scharer / Scharer SUI West Germany Gaisreiter  
1976 Olympics Nehmer / Germeshausen DDR East Germany Nehmer  
1977 World Hiltebrand / Meier SUI East Germany Nehmer  
1978 European Schonau / Seifert DDR Austria Sperling  
1978 World Scharer / Benz SUI East Germany Schonau  
1979 European Germeshausen / Gerhardt DDR East Germany Nehmer  
1979 World Scharer / Benz SUI West Germany Gasreiter  
1980 European Hiltebrand / Rahm SUI Switzerland Scharer  
1980 Olympics Scharer / Benz SUI East Germany Nehmer  
1981 World Germeshausen / Gerhardt DDR East Germany Germeshausen  
1982 European Scharer / Ruegg SUI Switzerland Pichler  
1982 World Scharer / Ruegg SUI Switzerland Giobellina  
1983 European Lehmann / Musiol DDR Switzerland Fasser  
1983 World Pichler / Leuthold SUI Switzerland Fasser  
1984 European Kiputs / Schnepsts URS Switzerland Giobellina  
1984 Olympics Hoppe / Schauerhammer DDR East Germany Hoppe  
1985 European Ekmanis / Aleksandrov URS Switzerland Giobellina  
1985 World Hoppe / Schauerhammer DDR East Germany Lehmann  
1986 European Hoppe / Schauerhammer DDR Switzerland Hiltebrand  
1986 World Hoppe / Schauerhammer DDR Switzerland Scharer  
1987 European Hoppe / Schauerhammer DDR East Germany Hoppe  
1987 World Pichler / Poltera SUI Switzerland Hiltebrand  
1988 European Dietrich / Quemer DDR West Germany Schebitz  
1988 Olympics Kiputs / Koslov URS Switzerland Fasser  
1989 European Weder / Gerber SUI Austria Appelt  
1989 World Hoppe / Musiol DDR Switzerland Weder  
1989 World Cup Weder / Gerber SUI Austria Appelt  
1990 European Weder / Morell SUI Switzerland Weder  
1990 World Weder / Gerber SUI Switzerland Weder  
1990 World Cup Schebitz /  FDR Canada Lori  
1991 European Weder / Gerber SUI Switzerland Weder  
1991 World Lochner / Zimmermann GER Germany Hoppe  
1991 World Cup Hoppe / Musiol GER Switzerland Weder  
1992 European Weder / Acklin SUI Germany Czudaj  
1992 Olympics Weder / Acklin SUI Austria Appelt  
1992 World Cup Huber / Tartaglia ITA Germany Hoppe  
1993 European Weder / Acklin SUI Switzerland Weder  
1993 World Langen / Jochel GER Switzerland Weder  
1993 World Cup Huber / Tartaglia ITA USA Shimer  
1994 European Langen / Jochel GER Italy Huber  
1994 Olympics Weder / Acklin SUI Germany Czudaj  
1994 World Cup Lueders / Pye CAN Austria Schosser  
1995 European Langen / Kohlert GER Germany Hoppe  
1995 World Langen / Hampel GER Germany Hoppe  
1995 World Cup Lueders / Pye CAN Canada Lueders  
1996 European Langen / Hampel GER Germany Langen  
1996 World Langen / Zimmermann GER Germany Langen  
1996 World Cup Langen / Zimmermann GER Germany Hoppe  
1997 European Huber / Tartaglia ITA Switzerland Gotschi  
1997 World Gotschi / Acklin SUI Germany Hoppe  
1997 World Cup Lueders / MacEachern CAN Switzerland Rohner  
1998 European Gotschi / Acklin SUI Germany Czudaj  
1998 Olympics Lueders / MacEachern CAN Germany Langen  
1998 World Cup Lueders / MacEachern CAN Germany Czudaj  
1999 European Gotschi / Acklin SUI Germany Langen  
1999 World Huber / Costa ITA France Mingeon  
1999 World Cup Langen / Zimmermann GER Germany Langen  
2000 European Lange / Hoppe GER France Mingeon  
2000 World Langen / Zimmermann GER Germany Lange  
2000 World Cup Reich / Anderhub SUI Switzerland Rohner  
2001 European Langen / Zimmermann GER Germany Bennesch  
2001 World Langen / Jakobs GER Germany Langen  
2001 World Cup Annen / Hefti SUI Germany Lange  
2002 European Reich / Anderhub SUI Germany Lange  
2002 Olympics Langen / Zimmermann GER Germany Lange  
2002 World Cup Annen / Hefti SUI Switzerland Annen  
2003 European Spies / Jakobs GER Latvia Prusis  
2003 World Lange / Kuske GER Germany Lange  
2003 World Cup Lueders / Zardo CAN Germany Lange  
2004 European Langen / Heyder GER Germany Lange  
2004 World Lueders / Zardo CAN Germany Lange  
2004 World Cup Langen / Zimmermann GER Germany Lange  
2005 European Lange / Putze GER Russia Zubkov  
2005 World Lueders / Zardo CAN Germany Lange  
2005 World Cup Annen / Hefti SUI Russia Zubkov  
2006 European Lange / Kuske GER Switzerland Annen  
2006 Olympics Lange / Kuske GER Germany Lange  
2006 World Cup Lueders / Brown CAN Russia Zubkov  
2007 European Danilevic / Gomola CZE Germany Lange  
2007 World Lange / Kuske GER Switzerland Rueegg Germany
2007 World Cup Lange / Kuske GER Russia Popov  
2008 European Zubkov / Voevoda RUS Latvia Minins  
2008 World Lange / Kuske GER Germany Lange Germany
2008 World Cup Lange / Kuske GER Germany Lange  
2009 European Lange / Putze GER Russia Zubkov  
2009 World Rueegg / Grand SUI USA Holcomb Germany
2009 World Cup Hefti / Lamparter SUI Russia Zubkov  
2010 European Hefti / Lamparter SUI Germany Lange  
2010 World Cup Rueegg / Grand SUI USA Holcomb  
2010 Olympics Lange / Kuske GER USA Holcomb  
2011 European Zubkov / Voevoda RUS Germany Machata  
2011 World Zubkov / Voevoda RUS Germany Machata Germany
2011 World Cup Zubkov / Voevoda RUS Germany Machata  
2012 European Florschuetz / Kuske GER Germany Arndt  
2012 World Holcomb / Langton USA USA Holcomb  
2012 World Cup Hefti / Lamparter SUI Russia Zubkov  
2013 European Hefti / Lamparter SUI Germany Arndt Germany
2013 World Friedrich / Baecker GER Germany Arndt USA
2013 World Cup Rush / Lumsden CAN Russia Zubkov  
2014 European Hefti / Lamparter SUI Germany Arndt Germany
2014 World Cup Holcomb / Tomasevicz USA Germany Arndt  
2014 Olympics Zubkov / Voevoda RUS Russia Zubkov  
2015 European Friedrich / Grothkopp GER Latvia Melbardis  
2015 World Friedrich / Margis GER Germany Arndt Germany
2015 World Cup Melbardis / Dreiskens LAT Latvia Melbardis  
2016
European
Hefti / Baumann
SUI
Germany
Arndt
Germany
2016
World Cup
Won / Seo
KOR
Germany
Arndt

2017
European
Friedrich / Margis
GER
Germany
Lochner

2017
World
Friedrich / Margis
GER
Germany
Friedrich
Germany




Germany
Lochner

2017
World Cup
Friedrich / Margis
GER
Russia
Kasjanov