Index              
               
Winter Sports            
               
               
               
    Women`s Luge   Men`s Skeleton   Women`s Skeleton
               
1960 World Isser AUT        
1961 World Nagele SUI        
1962 European Pawelczyk POL        
1962 World Geisler DDR        
1963 World Geisler DDR        
1964 Olympics Enderlein FDR        
1965 World Enderlein FDR        
1967 European Schmuck FDR        
1967 World Enderlein FDR        
1968 Olympics Lechner ITA        
1969 World Tierlich DDR        
1970 European Muller DDR        
1970 World Piecha POL        
1971 European Lechner ITA        
1971 World Demleiter DDR        
1972 European Ruhrold DDR        
1972 Olympics Muller DDR        
1973 European Schumann DDR        
1973 World Schumann DDR        
1974 European Schumann DDR        
1974 World Schumann DDR        
1975 European Schumann DDR        
1975 World Schumann DDR        
1976 European Sosulya URS        
1976 Olympics Schumann DDR        
1977 European Demleiter DDR        
1977 World Schumann DDR        
1978 European Demleiter DDR        
1978 World Sosulya URS        
1979 European Sollmann DDR        
1979 World Sollmann DDR        
1980 European Sollmann DDR        
1980 Olympics Sosulya URS        
1981 European     Elsasser AUT    
1981 World Sollmann DDR        
1982 European Schmidt DDR Elsasser AUT    
1983 European     Wicki SUI    
1983 World Martin DDR        
1984 European Auer AUT Baracchi ITA    
1984 Olympics Martin DDR        
1985 European     Baracchi ITA    
1985 World Martin DDR        
1986 European Schmidt DDR Baracchi ITA    
1987 European     Schmid AUT    
1987 World Schmidt DDR        
1987 World Cup     Schmid AUT    
1988 European Oberhoffner DDR Wicki SUI    
1988 Olympics Martin-Walter DDR        
1988 World Cup     Schmid AUT    
1989 World Erdmann DDR Wicki SUI    
1989 World Cup     Wicki SUI    
1990 European Erdmann DDR        
1990 World Kohlisch DDR Grunberger AUT    
1990 World Cup     Auer AUT    
1991 World Erdmann DDR Auer AUT    
1991 World Cup     Auer AUT    
1992 European Erdmann DDR        
1992 World     Stanford NZL    
1992 Olympics Neuner AUT        
1992 World Cup     Auer AUT    
1993 World Weissensteiner ITA Schmid AUT    
1993 World Cup     Planagger AUT    
1994 European Weissensteiner ITA        
1994 World     Stahli SUI    
1994 Olympics Weissensteiner ITA        
1994 World Cup     Auer AUT    
1995 World Kohlisch GER Wenger SUI    
1995 World Cup     Auer AUT    
1996 European Bode GER        
1996 World Bode GER Davenport USA    
1996 World Cup     Davenport USA    
1997 World Erdmann GER Davenport USA    
1997 World Cup     Muller AUT Hanzlik GER
1998 European Kraushaar GER        
1998 World     Schneider GER    
1998 Olympics Kraushaar GER        
1998 World Cup     Schneider GER Bieri SUI
1999 World Wiedemann GER Shea USA    
1999 World Cup Kraushaar GER Bohme GER Hanzlik GER
2000 European Otto GER        
2000 World     Bohme GER Hanzlik GER
2000 World Cup Otto GER Bohme GER Hamilton GBR
2001 World Otto GER Rettl AUT Pedersen SUI
2001 World Cup Kraushaar GER DeWitt USA Coomber GBR
2002 European Otto GER      
2002 Olympics Otto GER Shea USA Gale USA
2002 World Cup Kraushaar GER Stahli SUI Coomber GBR
2003 European     Stern AUT Riekewald GER
2003 World Otto GER Pain CAN Kelly CAN
2003 World Cup Otto GER Soule USA Kelly CAN
2004 European Kraushaar GER Bromley GBR Martini GER
2004 World Otto GER Gibson CAN Sartor GER
2004 World Cup Otto GER Bromley GBR Alcock CAN
2005 European     Soule USA Jurgens GER
2005 World Otto GER Pain CAN Pedersen SUI
2005 World Cup Niedernhuber GER Pain CAN Pikus-Pace USA
2006 European Kraushaar GER Stahli SUI Pedersen SUI
2006 Olympics Otto GER Gibson CAN Pedersen SUI
2006 World Cup Kraushaar GER Pain CAN Hollingsworth-Richards CAN
2007 European     Tretiakov RUS Huber GER
2007 World Hufner GER Stahli SUI Pikus-Pace USA
2007 World Cup Kraushaar-Pielach GER Lund USA Uhlaender USA
2008 European Geisenberger GER Bromley GBR Huber GER
2008 World Hufner GER Bromley GBR Huber GER
2008 World Cup Hufner GER Bromley GBR Uhlaender USA
2009 European     Rommel GER Rudman GBR
2009 World Hamlin USA Stahli SUI Trott GER
2009 World Cup Hufner GER Tretiakov RUS Trott GER
2010 European Ivanova RUS Dukurs M. LAT Huber GER
2010 World Cup Hufner GER Dukurs M. LAT Hollingsworth-Richards CAN
2010 Olympics Hufner GER Montgomery CAN Williams GBR
2011 European Ivanova RUS Dukurs M. LAT Rudman GBR
2011 World Hufner GER Dukurs M. LAT Thees  (Trott) GER
2011 World Cup Hufner GER Dukurs M. LAT Huber GER
2012 European Ivanova RUS Dukurs M. LAT Huber GER
2012 World Hufner GER Dukurs M. LAT Uhlaender USA
2012 World Cup Hufner GER Dukurs M. LAT Rudman GBR
2013 European Geisenberger GER Dukurs M. LAT Nikitina RUS
2013 World Geisenberger GER Tretiakov RUS Rudman GBR
2013 World Cup Geisenberger GER Dukurs M. LAT Thees  (Trott) GER
2014 European Khoreva RUS Dukurs M. LAT Nikitina RUS
2014 World Cup Geisenberger GER Dukurs M. LAT Yarnold GBR
2014 Olympics Geisenberger GER Tretiakov RUS Yarnold GBR
2015 European Eitberger GER Dukurs M. LAT Yarnold GBR
2015 World Geisenberger GER Dukurs M. LAT Yarnold GBR
2015 World Cup Geisenberger GER Dukurs M. LAT Flock AUT
2016
European
Hufner
GER
Dukurs T.
LAT
Flock
AUT
2016
World
Geisenberger
GER
Dukurs M.
LAT
Hermann
GER
2016
World Cup
Geisenberger
GER
Dukurs M.
LAT
Hermann
GER
2017
European
Geisenberger
GER
Dukurs M.
LAT
Loelling
GER
2017
World
Hufner
GER
Dukurs M.
LAT
Loelling
GER
2017
World Cup
Geisenberger
GER
Dukurs M.
LAT
Loelling
GER