Index                      
 
Wrestling - Greco-Roman                
                     
Men                    
                     
                     
    under  74kg   under  80kg   under  84kg   under  96kg   under  120kg  
                       
1961 World Bularca ROM     Zenin URS Bogdan URS    
1962 World Kolesov URS     Kis TUR Kozma HUN    
1963 World Kolesov URS     Kis TUR Roshchin URS    
1965 World Kolesov URS     Bagdonas URS Shmakov URS    
1966 European Pohl DDR     Ivlev URS Martinescu ROM Roshchin URS
1966 World Igumenov URS     Olenik URS Kozma HUN    
1967 European Sapunov URS     Acar TUR Kiss HUN Kozma HUN
1967 World Igumenov URS     Sillai HUN Kozma HUN    
1968 European Novohakto URS     Acar TUR Svensson SWE Kment CZE
1969 European Tapio FIN     Nenadic YUG Svensson SWE Topuz TUR
1969 World Igumenov URS     Krumov BUL Yakovenko URS Roshchin URS
1970 European Igumenov URS     Nenadic YUG Yakovenko URS Bock FDR
1970 World Igumenov URS     Nazarenko URS Svensson SWE Roshchin URS
1971 World Igumenov URS     Hegedus HUN Svensson SWE Tomov BUL
1972 European Galaktopoulos GRE     Nazarenko URS Balboshin URS Tomov BUL
1973 European Kolev BUL     Andersson SWE Lazanov BUL Tomov BUL
1973 World Kolev BUL     Liberman URS Balboshin URS Tomov BUL
1974 European Kolev BUL     Nazarenko URS Balboshin URS Morshiladze URS
1974 World Macha CZE     Nazarenko URS Balboshin URS Tomov BUL
1975 European Karlsson SWE     Tcheboksarov URS Balboshin URS Rovnyai BUL
1975 World Bykov URS     Nazarenko URS Goranov BUL Tomov BUL
1976 European Shopov BUL     Hegedus HUN Balboshin URS Tomov BUL
1977 European Macha CZE     Draica ROM Balboshin URS Dinev BUL
1977 World Macha CZE     Cheboksarov URS Balboshin URS Dinev BUL
1978 European Kocsis HUN     Draica ROM Balboshin URS Codreanu ROM
1978 World Niftullayev URS     Draica ROM Balboshin URS Kolchinsky URS
1979 European Kocsis HUN     Draica ROM Balboshin URS Tomov BUL
1979 World Kocsis HUN     Korban URS Balboshin URS Tomov BUL

  Shopov BUL                
1980 European Nedev BUL     Korban URS Raikov-Petkov BUL Dinev BUL
1981 European Kocsis HUN     Korban URS Inkov URS Gerovski BUL
1981 World Kudryavtsev URS     Korban URS Saladze URS Memisevic YUG
1982 European Supron POL     Janimov URS Dimitrov BUL Dinev BUL
1982 World Rusu ROM     Apkhazava URS Wroclawski POL Dinev BUL
1983 European Kocsis HUN     Apkhazava URS Dimitrov BUL Dinev BUL
1983 World Mamiashvili URS     Apkhazava URS Dimitrov BUL Artyukhin URS
1984 European Tallroth SWE     Apkhazava URS Gaspar HUN Tomov BUL
1985 European Rusu ROM     Batalov URS Fedorenko URS Rostorotsky URS
1985 World Mamiashvili URS     Daras POL Dimitrov BUL Rostorotsky URS
1986 European Mamiashvili URS     Komaromi HUN Tertelj YUG Dinev BUL
1986 World Mamiashvili URS     Daras POL Gaspar HUN Johansson SWE

          Komaromi HUN        
1987 European Turlykhanov URS     Nasevich URS Vasiliev BUL Rostorotsky URS
1987 World Salomaki FIN     Komaromi HUN Gedekhauri URS Rostorotsky URS
1988 European Deseev URS     Mamiashvili URS Fedorenko URS Karelin URS
1989 European Tenev BUL     Mamiashvili URS Wronski POL Karelin URS
1989 World Turlykhanov URS     Komaromi HUN Himmel FDR Karelin URS
1990 European Kornbakk SWE     Zander GER Fedorenko URS Karelin URS
1990 World Iskandaryan CIS     Farkas HUN Demyashkevich CIS Karelin URS
1991 European Iskandaryan CIS     Farkas HUN Demyashkevich CIS Karelin URS
1991 World Iskandaryan CIS     Farkas HUN Milian CUB Karelin URS
1992 European Lidberg SWE     Bugai UKR Saladze RUS Elagin UKR
1993 European Tshagiev RUS     Zander GER Demyashkevich RUS Karelin URS
1993 World Almanza CUB     Yerlikaya TUR Ljungberg SWE Karelin URS
1994 European Koyuncu TUR     Zander GER Wronski POL Karelin URS
1994 World Iskandaryan RUS     Zander GER Wronski POL Karelin URS
1995 European Dobrev BUL     Tsvir RUS Ljungberg SWE Karelin URS
1995 World Riemer FRA     Yerlikaya TUR Ljungberg SWE Karelin URS
1996 European Avluca TUR     Yerlikaya TUR Lishtvan BLR Karelin URS
1997 European Tretyakov RUS     Kornbakk SWE Basar TUR Moreiko BUL
1997 World Yli-Hannuksela FIN     Tsvir RUS Koguashvili RUS Karelin URS
1998 European Tretyakov RUS     Kardanov RUS Lishtvan BLR Karelin URS
1998 World Baiseitov KAZ     Menshikov RUS Koguashvili RUS Karelin URS
1999 European Glushkov RUS     Dobrev BUL Ljungberg SWE Karelin URS
1999 World Avluca TUR     Mendez CUB Koguashvili RUS Karelin URS
2000 European Glushkov RUS     Makarenko BLR Lishtvan BLR Karelin URS
2001 European Dokturishivili GEO     Mishin RUS Bezruchkin RUS Deak Bardos HUN
2001 World Abrahamian SWE     Vakhtandadze GEO Bezruchkin RUS Gardner USA
2002 European Khasaia GEO     Yerlikaya TUR Koguazhvili RUS Patrikeyev RUS
2002 World Samurgashev RUS     Abrahamian SWE Ozal TUR Byers USA
2003 European Glushkov RUS     Mishin RUS Nozadze GEO Ahokas FIN
2003 World Glushkov RUS     Ziziashvilly ISR Lidberg SWE Baroyev RUS
2004 European Ivantzhenko RUS     Avluca TUR Lidberg SWE Patrikeyev RUS
2004 Olympics Dokturishivili UZB     Mishin RUS Ibrahim EGY Baroyev RUS
2005 European Karapetyan ARM     Mishin RUS Yerlikaya TUR Artyukhin BLR
2005 World Samurgashev RUS     Selimav BLR Yerlikaya TUR Lopez CUB
2006 European Samurgashev RUS     Michalkiewicz POL Yerlikaya TUR Guzel TUR
2006 World Shatskykm UKR     Abdel Fatah EGY Nabi EST Baroyev RUS
2007 European Kvirkvelia GEO     Mishin RUS Nozadze GEO Baroyev RUS
2007 World Yanakiev BUL     Mishin RUS Nozadze GEO Lopez CUB
2008 European Bacsi HUN     Avluca TUR Khushtov RUS Patrikeyev ARM
2008 Olympics Kvirkvelia GEO     Minguzzi ITA Khushtov RUS Lopez CUB
2009 European Julfalakyan ARM     Mishin RUS Khushtov RUS Patrikeyev ARM
2009 World Cebi TUR     Avluca TUR Kiss HUN Lopez CUB
2010 European Kikiniou BLR     Avluca TUR Khushtov RUS Kayaalp TUR
2010 World Cebi TUR     Marinov BUL Aliakbari IRI Lopez CUB
2011 European Huseynov AZE     Rachyba UKR Dzeinichenka BLR Baroyev RUS
2011 World Vlasov RUS     Selimau BLR Guri BUL Kayaalp TUR
2012 European Vlasov RUS     Marinov BUL Aleksanyan ARM Kayaalp TUR
2012 Olympics Vlasov RUS     Khugaev RUS Rezaei IRI Lopez CUB
2013 European Vlasov RUS     Mishin RUS Aleksanyan ARM Kayaalp TUR
2013 World Kim  H.W. KOR     Nematpour IRI Melnikov RUS Aliakbari IRI

                     

  under  75kg   under  80kg   under  85kg   under  98kg   under  130kg  

                     
2014 European Chekirkin RUS Bacsi HUN Beleniuk UKR Aleksanyan ARM Kayaalp TUR
2014 World Julfalakyan ARM Bacsi HUN Noumonvi FRA Aleksanyan ARM Lopez CUB
2015
European
Mursaliyev
AZE
Saleev
RUS
Chakvetadze
RUS
Magomedov
RUS
Kayaalp
TUR
2015
World
Vlasov
RUS
Cebi
TUR
Beleniuk
UKR
Aleksanyan
ARM
Kayaalp
TUR
2016
European
Datunashvili
GEO
Eisele
GER
Beleniuk
UKR
Melnikov
RUS
Kayaalp
TUR
2016
Olympics
Vlasov
RUS
-

Chakvetadze
RUS
Aleksanyan
ARM
Lopez
CUB
2017
European
Adelslam
BUL
Datunashvili
GEO
Lorincz
HUN
Baldauf
NOR
Kayaalp
TUR